• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK VE EN BÜYÜK CAM SEYİR TERASI ARTVİN’DE YAPILIYOR

Türkiye’nin en yüksek ve büyük cam seyir terası olma özelliğine sahip olacak Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı Cam Seyir Terası’nın temeli düzenlenen törenle atıldı.


ArtvinCamSeyirTerası-9Artvin’de yapıldığında 220 metre yüksekliği, 50 metre karelik cam seyir terası alanıyla Türkiye’nin en yüksek ve büyük cam seyir terası olma özelliğine sahip olacak Hatila Vadisi Milli Parkı Cam Seyir Terası’nın temeli düzenlenen törenle atıldı.

ArtvinCamSeyirTerası-4Hatila Vadisi Milli Parkı Sıkıldım Kayası mevkiinde vadinin eşsiz güzelliğini görecek hakim bir noktada Orman ve Su İşleri Bakanlığınca yaptırılacak olan Cam Seyir Terasının temel atma törenine Artvin Valisi Kemal Cirit, Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Alaattin Akbaş, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Aydın Tüfekçioğlu, Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, DSİ 26. Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Artvin Orman Bölge Müdürü Mehmet Sedat Ecevit, bazı kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

ArtvinCamSeyirTerası-6Artvin Valisi Kemal Cirit, Hatila Vadisi Milli Parkının Artvin’de ki milli parkların en önemlilerinden birisi olduğunu söyledi. Artvin’in tümünün milli park ilan edilebilecek güzelliğe sahip olduğunu ifade eden Vali Cirit; “Artvin’in tamamı milli park olabilecek bir coğrafyada yaşıyoruz. Buralar şekillendirilirken hem milli parklarımız Orman Bakanlığımızın stratejisi içinde yolculuğuna devam ederken, hem de yerelde turizm destinasyon noktalarında bize destek olacak uygulamalar yapılmakta. Artvin geleceğini hem eğitimde hem de turizmde şekillendirecek. İl olarak coğrafyamızın dezavantajlarıyla yaşamaya devem ederken zaman zamanda avantajlarını değerlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Bizde istiyoruz ki Artvin turizmden para kazanarak yolculuğuna devam etsin. Bu noktada cam terasın temel atma töreni için bir araya geldik. Türkiye’nin bu yükseklikte bir cam terası yok. Bu cam terasımız Türkiye’nin enlerinden biri oldu. Türkiye’nin en yüksek cam terası burası olacak ve inşallah Artvin buradan ciddi gelirler elde edecek. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

ArtvinCamSeyirTerası-5Ak Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla yapılacak cam terasın Artvin turizmine yeni bir renk getireceğini söyledi. Artvin’e en çok yatırım yapan bakanlığın Orman ve Su İşleri Bakanlığı olduğunu kaydeden Kışla; “Bakanımız Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum. Sadece barajlar değil geçen yıl taşkın koruma kapsamında 30 milyon liralık iş yapıldı. Bu yıl bu rakam 50 milyona çıkarıldı.

ArtvinCamSeyirTerası-7Artvin Turizmde bir yere gelecekse Artvin’i ileriye taşıyacak özel alanlar burada ki milli parklarımızdır. Bu özel alanları diğer illerle kıyaslarsak Artvin’in ilk 3 içinde olması lazım. Biyosfer rezerv alanı hiç bir ilde yok. Biz turizmde bir yere geleceksek bu alanlar Borçka Karagöl’dür, Sahara Milli Parkıdır, Şavşat Karagöl’dür, Hatila Milli Parkıdır.” diye konuştu.

ArtvinCamSeyirTerası-8Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut ise yaptığı konuşmada, Hatila Vadisi Sıkıldım Kayası mevkiinde yapılacak olan cam seyir terasının tamamlanmasından sonra Türkiye’nin en yüksek ve en büyük çam seyir terası olacağını söyledi

ArtvinCamSeyirTerası-2Cam seyir terasının 400 metre rakımda, Hatila Deresinden 220 metre yükseklikte yapıldığını belirten Bulut; “15 metre uzunluğunda yapılacak olan cam seyir terası 7 metre uzunluğunda 7,5 metre genişliğinde (50 metrekare cam alanı ) geniş seyir alanına sahip olacak. Cam seyir terasının tamamlanmasının ardından Hatila Vadisi Milli Parkına yılık 100 bin ziyaretçinin gelmesi beklenmektedir. Yaklaşık 530 bin liraya mal olacak projenin yaklaşık 2 buçuk ayda tamamlanması planlanmaktadır.” diye konuştu.

ArtvinCamSeyirTerası-3Konuşmaların ardından halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Daha sonra Vali Cirit, Ak Parti Artvin Milletvekili Kışla, Orman ve Su İşleri 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut butona basarak cam seyir terasının temelini attı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?