• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

01 Ağustos 2014

TÜRKÜLERİ GÖZ GÖZE BAKARAK SÖYLÜYORUZ

Karadeniz’in saklı kalmış türkülerine  farklı bir yorumla yeniden hayat bulduran İrfan Seyhan ve Özgür Babacan başarı yollarında emin adımlarla ilerlemeye başladı.


irfan-seyhanPatikaa Haber Merkezi


Bir çay sohbetinde birbirimizin gözlerinin içine bakarak türkü söyleyebildiğimiz için insanlar da bizi seviyor diyor İrfan Seyhan ve Özgür Babacan, onlar uzun yıllardır müzikle uğraşsalar da yaklaşık bir yıldır bir ince bel türküsü ile başlattıkları paylaşımlar onları da yeni üretimlere mecbur kıldı, şimdi herkes bu iki müzisyeni daha çok merak ediyor, kim bunlar.

Her Şey İnce Bel ile Başladı

Kadife sesleri, mütevazı tavırları ama müziğin bilimsel yanlarını yansıtarak herkesin beğenisini kazanmaya başlayan iki müzisyen hakkında aslında çok şey bilinmiyor, İnternet’e koydukları İnce Bel türküsünün yansıması onları çok farklı bir sürece itti, uzun yıllar emek verdikleri müzik hayatlarında yaşananları “tamam şimdi zamanı” dedikleri zaman olarak görüyorlar.

Çocukken Zayıf Ders Müzik

irfan Seyhan 16 yaşında dedesinin kendisine hediye ettiği kemençe ile başladı müziğe, aslında çocukken en kötü dersinin müzik dersi olduğu söyleniyor, zamanla müziği keşfetmiş ve kendisini bu rüzgara bırakmış, TRT’nin Trabzon korosu çalışmalarına katılmış, şimdilerde kemençe dersleri vererek gençleri kemençe ile tanıştırıp bir yandan profesyonelliğe de devam ediyor, Özgür Babacan aslında Tarsus’lu annesi Rize Fındıklı’lı yaklaşık 20 yıldır müzikle uğraşıyor, çalıyor söylüyor, müziği meslek değil severek yaptığını söylüyor.

Grup Değil İki Dostuz

Kendilerini grup olarak görmeyen iki sanatçı, birlikteliklerinin sevgi olduğunu ifade ediyor, Karadeniz’in müzikal dokusuna dair her türküyü söylemenin zor olduğunu söylüyorlar ve becerebildikleri kadar ellerinden geldiğince katkı sunabileceklerini düşünüyorlar, insanlarda uyandırdıkları enerjiyi kendilerinin de hissettiğini,bunu yan yana geldiklerinde göz göze türkü söyleyerek başardıklarına inanıyorlar.

Klipleri Çok Sade

İnce Bel türküsü ile başladıkları kayıt paylaşımları daha sonra, Hapishane İçinde, Diz Dize, Zeynep, Ayşem,66 Kaydesi Koryana Deresi gibi türkülerle adete bir zincir haline geldi Karadeniz’in saklı kalmış türküleri onlar sayesinde herkesin diline dolanmaya başladı, türküleri söylerken çok sade çekimlerle klip haline getiriyorlar ama formatlarını hiç bozmuyorlar. Çok yakın bir zamanda çok detaylı bir röportajla bu iki ustayı size daha yakından tanıtacağımızı söyleyerek, o güzel türkülerden birini sizlerle sunuyoruz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?

#

TÜRKÜLERİ GÖZ GÖZE BAKARAK SÖYLÜYORUZ” için 1 yorum

  1. selma peran : diyor ki:

    daha sesini kimseler duymadan dinlediğim zamanlarda sana kadife seslim demiştim ve her yorumum da kadife seslim özgürüm diye başlar…siz alışılmışın dışında hem dostluğunuz hemde müziğinizle çok başarılısınız….yolunuz bahtınız açık olsun…