• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

“TZKAİŞİ EKOLE” ANKARA FİLM FESTİVALİ’NDE YARIŞACAK

Hopalı genç yönetmen Resul Sakınmaz’ın “Tzkaişi Ekole” (Suyun Öte Yanı) adlı kısa filmi, 26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. Festival 23 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.


TZKAİŞİ EKOLE


Patikaa.com / Haber Merkezi


26. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne bir ay kala, festivalde yarışacak uzun metraj filmlerin ardından kısa film ve belgeseller de belirlendi. Festivale 217 kısa film başvurusu yapılırken, 31 film yarışmaya aday gösterildi. Başvurusu yapılan belgesel sayısı ise 86 olurken, 16 tanesi yarışmaya hak kazandı.

Yarışma hak kazanan kısa filmlerden biride Hopalı genç yönetmen Resul Sakınmaz’ın “Tzkaişi Ekole” (Suyun Öte Yanı) adlı kısa filmi oldu..Film, 1920′ li yıllarda Sarp Köyü’nde geçer, Ailenin yaşadığı topraklar iki ayrı ülkeye bölünmüştür. Sınır sebebiyle sürekli bölünen bir aileyi anlatan film Başkent Ankara’da sinamaseverlerle buluşacak.

Yarışmaya hak kazanan filmler her kategorinin kendi seçici kurulu tarafından da değerlendirilecek. Kurmaca, deneysel ve canlandırma dallarının her birinde birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin verileceği yarışmanın kısa film seçici kurulunda yer alan isimler Banu Bozdemir, Gökçe Bahadır, İlker Canikligil, Doç Dr. Sevilay Çelenk ve Priit Tender oldu. En iyi üç belgeseli belirleyecek olan seçici kurulda ise Mithat Bereket, Mihriban Sezen, Nezahat Gündoğan, Su Yücel, Uğur Kutay yer alıyor. Ödüller 2 Mayıs 2015’te Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

26. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak bir diğer Karadeniz filmi ise Rize Pazarlı genç yönetmen Miraç Atabey’in “Noğa”(Çarşı) adlı kısa filmi olacak.

Karadeniz’e dair yaptığı kültür-sanat haberleriyle büyük dikkat çeken Patikaa.com olarak; iki Karadeniz filmine de yürekten başarılar dileriz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?