• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÜCRETSİZ FİLMLER TRABZON’DA

Bu yıl “Her yer Festival Her yer Direniş” sloganıyla düzenlenen 9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali sanatseverlere buluştu. Ücretsiz filmlerin izlenebileceği festival 2 gün sürecek


işçi-filmleri-festivali
2006 yılında başlanan ve her giderek yayılarak büyüyen Ulusalar Arası İşçi Filmleri Festivalinin bu yıl 9.su Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle düzenlenmeye devam ediyor. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Trabzon’da bir basın açıklaması ile başladı,  Gezi Direnişi’ni simgeleyecek olan ve ‘Direniş’ temasıyla düzenlenecek olan festivalin bu seneki sloganı “Her yer Festival Her yer Direniş”.

Filmler Ücretsiz

Trabzon’da sanat severlere ücretsiz 21 filmin sunulacağı festivalin ilk gününde kortej yürüyüşü yapıldı. 9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivalini Trabzon Halkevi, Belediye-İş Sendikası, Eğitim-Sen,Tüm Bel-Sen, BES, Tarım Orkam-Sen,Haber-Sen, YapıYol-Sen, ESM, SESi KTÜ Öğrenci Kolektifi, Sendika.org birlikte düzenliyor.

Üç gün sürecek ve   Luzi-Luca Bellino’nun yönettiği Savaş Sanatı Üzerine 85 adlı filmle başlayan festivalde film gösterilerinin yanı sıra müzik dinletilerine yer veriliyor, organizasyonun, işçilerin, üretenlerin ve emekçilerin festivali olduğunu belirtilirken, festival”Cumartesi ve pazar günleri saat 13.00’ten 21.00’e kadar sürecek etkinliklerle devam edecek.

Nasıl Başladı 

Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, 2006 yılından itibaren her yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı ile birlikte gerçekleşen film festivalidir. Festival her yıl 1 Mayıs-10 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ile eş zamanlı başlar ve bu tarihlerden sonra tüm Türkiyeyi dolaşmaya başlar. Gösterimlerinin tamamı ücretsiz olan festival, sinema salonları dışında sendikalarda, fabrikalarda ve mahallelerde gösterilmektedir. İşçi Filmleri Festivali yarışmasız, biletsiz, ücretsiz ve 4 ilde birden başlayıp sürmesi ile film festivalleri arasında ayrı bir yere sahip olmuştur.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?