• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ULUSLARARASI ARHAVİ KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALİ TAMAMLANDI

44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, üç gün süren gündüz etkinlikleriyle tamamlandı.


ArhaviFest2016-5Son günlerde yaşanan olaylar nedeniyle bu yıl gündüz programında yer alan kültürel ve sportif yarışmalarla tamamlanan 44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali, 3 gün boyunca doludizgin geçti.

ArhaviFest2016-61.GÜN ETKİNLİKLERİ

44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali gündüz programları yapılan birinci gün etkinlikleri ile başladı. Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni ile başlayan festival programı Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve Garnizon Komutanı Bayram Demirbaş’ın yanı sıra siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, festivale ulusal ve uluslararası katılım sağlayan misafirler ve gencinden yaşlısına çok sayıda vatandaşların katılımıyla yapıldı.

Atatürk anıtı önünde yapılan açılış programının ardından protokol üyeleri ve beraberindekiler, Arhavi Gösteri Merkezi’nde düzenlenen sergi programına geçtiler. Burada festival bünyesinde düzenlenen El Sanatları ve Resim Sergisi’nin açılışı protokol mensupları ve vatandaşlar tarafından toplu olarak kesilen kurdele ile yapıldı.

Açılışta konuşma yapan Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu 44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali gündüz programlarına gerek ulusal ve erekse uluslararası düzeyde katılım sağlayan katılımcılara ve yurdun dört bir yanından ilçemize gelen misafirler teşekkürlerini sunarken, 3 gün boyunca dolu dolu geçecek olan etkinliklerin startını da vermiş oldu. El Sanatları ve Resim Sergisi’nin açılışının ardından topluca stantlar gezilerek el emeği göz nuru ürünler, sanat eserleri ve fotoğraflar incelendi.

Bu arada Arhavi Gösteri Merkezi’nde bulunan ve yarışmalar için hazırlanan tahta arabalarla, Arhavi Kaymakamı Şeref Aydın’ın ve Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun yaptıkları deneme sürüşleri ise bir hayli dikkat çekti.

Günün bir diğer etkinliği ise satranç turnuvası eleme etabı oldu. Arhavi Gösteri Merkezi’nde yapılan satranç turnuvasında yüzü aşkın yarışmacı finale yükselmek için ter döktüler.

Türkiye Tenis Federasyonu bünyesinde düzenlenen 14 yaş tenis turnuvasında ise final müsabakaları yapıldı ve hem bayanlar hem de erkeler dalında dereceye giren genç sporculara kupaları protokol mensupları tarafından takdim edildi. Programda ayrıca Türkiye Tenis Federasyonu ve Arhavi Tenis Kulübü yetkililerine turnuva anısına plaket verildi.

ArhaviFest2016-22.GÜN ETKİNLİKLERİ

44.Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali’nin 2. gün gündüz ekinlikleri yine birbirinden eğlenceli anlara sahne oldu. İlçe merkezi İnönü Bulvarı üzerinde gerçekleştirilen yarışmalara katılan vatandaşlarımız hünerlerini sergilerken, yarışmalara izleyici olarak katılan vatandaşlarımız da eğlenceli anlar yaşadılar. Festivalin ikinci gününe Artvin Valisi Muhterem İnce de katılırken, Kaymakamı Şeref Aydın, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve ilçe protokolü de etkinliklerde vatandaşlar ile birlikte yer aldılar.

İkinci gün etkinlikleri saat 11’de Hamsili Ekmek Yapma, Laz Böreği Yapma, Fındık Ayıklama, Dibekte Mısır Ayıklama, Aykırı Hızarla Odun Kesme ve Dik Hızarla Tahta Biçme yarışmaları ile başladı. Dibekte Mısır Ayıklama yarışmasında Artvin Valisi Muhterem İnce’nin dibek üzerinde mısır dövmesi büyük beğeni topladı. Yarışmalarda derece alan katılımcılara hediyeleri ve katılım belgeleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Ardından Vali Muhterem İnce, Kaymakam Şeref Aydın, Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ve beraberindekiler, Arhavi Gösteri Merkezi’nde ki el sanatları ve resim sergisini gezdiler.

Son günlerde yaşanan olumsuz olaylar nedeni ile Ulusal ve Uluslararası Halk Dansları Topluluklarının gösterileri yapılmazken, etkinliklere festival futbol turnuvasının yarı final maçları ile devam edildi. Bu arada Tuk Hava Kurumunun yamaç paraşütü gösterileri vatandaşlar tarafından ilgi ile takip edildi.

İkinci günün sonunda Sahil Spor kompleksi voleybol sahasında plaj voleybolu yarı final müsabakaları düzenlenirken, akabinde de Arhavi Gösteri Merkezi’nde satranç turnuvası finalleri yapıldı ve yarışmalarda derece alan yarışmacı ve sporculara ödülleri protokol mensupları tarafından takdim edildi.

ArhaviFest2016-33.GÜN ETKİNLİKLERİ

44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivali gündüz programı etkinlikleri final gününe özel yarışma ve sportif etkinliklerle başladı. Festivalin son gününde yapılan yarışma ve etkinlikler eğlenceli anlara sahne olurken vatandaşlar tarafından da ilgi ile takip edildi. Özellikle Ulukent/Balıklı/Omatğore Düzünde yapılan Off-Road Yarışları heyecanlı anlara sahne oldu.

Gündüz programı çerçevesinde Yemişlik Mahallesi’nde Saat 11:00’da ilk olarak Çay Toplama Yarışması yapıldı. Yarışmalarda katılımcılar en kısa zamanda en çok çayı toplamak için kıyasıya yarışırken, izleyenler de bir o kadar eğlendi. Yarışma sonunda dereceye girenlere ödüllendirilerek katılım belgeleri takdim edildi.

Daha sonra Ulukent/Balıklı/Omatğore Düzünde Off-Road Yarışları başladı. Off-Road tutkunu yarışmacılar kıyasıya yarışarak gerek araçların gerekse kendilerinin hünerlerini sergilediler. İzlemeye gelenler ise unutulmayacak anlar yaşadılar. Heyecan içinde geçen yarışların ardından dereceye giren yarışmacılara kupaları, ödülleri ve katılım belgeleri verildi.

Ardından Sahil Dolgu Alanında Tahta Araba (Lazralli) Yarışması yapıldı. Geleneksel bir eğlence aracı olan tahta arabalarla yarışan yarışmacılar arasında ralli yarışları düzenlendi. Bu sene ilginin çok fazla olduğu Tahta Araba (Lazralli) Yarışması eğlenceli anlarla son buldu.

Arhavi Gösteri Merkezi’nde 3 gün boyunca karma sergi ve el sanatları sergisi düzenleyen başta İlçe Milli Eğitim Müdürü Yasin Yılmaz ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hasan Hüsnü Özcan olmak üzere usta öğreticilere plaketleri takdim edildi.

Son olarak düzenlenen Plaj Voleybolu, Tenis ve Halı Saha Futbol Turnuvası final maçlarının ardından yapılan ödül töreni ile 44. Uluslararası Arhavi Kültür ve Sanat Festivalinin finali yapılmış oldu.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu bu yıl gündüz etkinlikleri kapsamında yapılan etkinlik ve yarışmalarda yer alan, ulusal ve uluslararası katılımcılara, vatandaşlara, festivale katkı sağlayan kurum kuruluş ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?