• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Eylül 2014

UNICEF PROJESİ GİRESUN’DA HAYATA GEÇİYOR

UNICEF’in ‘Çocuk Dostu Şehirler’ projesi Giresun belediyesi ile birlikte hayata geçiriliyor. Türkiye’de 7 belediyenin yer aldığı projeye ulusal ve uluslararası kuruluşlar destek veriyor


giresun unicef


Patikaa.com / Haber Merkezi


IKEA Türkiye ve UNICEF Türkiye, UNICEF Türkiye Milli Komitesi’yle birlikte, ‘Çocuk Dostu Şehirler’ projesini hayata geçiriyor. İstanbul’da yapılan toplantıda proje gözden geçirildi. Türkiye’den 7 belediyenin ve Giresun Belediyesi’nin de bulunduğu proje, çocukların kentsel alanlardaki ihtiyaçlarını karşılamayı ve onlara daha iyi bir ortam sunmayı hedefliyor. UNICEF Türkiye Ülke Ofisi ve projeye ortak belediyeler tarafından yürütülen çalışma kapsamında, çocukların ihtiyaç ve beklentilerine yönelik programlar tasarlanması, Oyun ve gelişim haklarından faydalanması amaçlanıyor. 

Ulusal ve Uluslararası Destek

Projeye ulusal düzeyde, İçişleri Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı, Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı ile Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi (WALD) katkıda bulunuyor. Yerel düzeyde ise çalışmalar Uluslararası Genç Liderler Akademisi tarafından destekleniyor.

Çalışmalar Analizlerle Başlayacak

Projenin ilk adımında, çocukların ihtiyaçları gözetilerek Türkiye’nin farklı coğrafi bölgelerinden iller saptanıyor. Başvuru ve mülakatla seçilerek özel eğitimden geçirilen genç gönüllüler, her ilde, yetişkin, ergen, hizmet sağlayıcı ve çocuk olarak segmente edilen gruplardan oluşan, toplam bin 200 kişiye anket uygulanıyor. Analiz edilen sonuçlar doğrultusunda, önce çocuk dostu program tasarımı için eğitimler başlatılıyor. Daha sonra saptanan öncelikli ihtiyaçlar doğrultusunda; kütüphane, oyun alanı, erken çocukluk merkezi ya da çocuk meclisi gibi alanların yapımına geçilmesi hedefleniyor. Şu ana kadar; İzmir Bornova, Ankara Mamak, Adana Yüreğir, Şanlıurfa Eyyübiye, Kırklareli Lüleburgaz ile Bitlis ve Giresun Belediyesi ile ortak çalışmalar başlatıldı. 2 yıl içinde, toplam 10 belediyeyle anlaşma yapılması hedefleniyor.

mansetx_jo6x0359eo4yh3u9aps9c4İKEA -UNICEF Türkiye İşbirliği 

IKEA Türkiye CEO’su Fuat Atalay yaptığı konuşmada, “IKEA olarak evlerimizin, hayatımızın en önemli mekânı, çocuklarımızın ise dünyamızın en önemli varlığı olduğunu düşünüyoruz. Onların güvenliği, rahatını ve mutluluğunu sağlamak için evlerdeki her ayrıntıyı hesaba katıyor, mağazalarımızı da ‘çocuk dostu’ olarak tasarlıyoruz. Aynı yaklaşımla, toplum yararına bir proje gerçekleştirmek üzere UNICEF Türkiye’nin kapısını çaldık. Projeyle, çocuklara kentsel alanlarda daha iyi şartlarda yaşama olanağı vermeyi amaçlıyoruz. Yerel yönetimlerle en güzel şekilde el ele verdiğimiz, birlik ve desteğin toplumsal uzlaşıyı ne denli güçlendirdiğini gösteren bu değerli projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Projenin tüm çocuklara hayırlı olmasını diliyor, önümüzdeki süreçte yaşanacak güzel gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkası Prof. Talât Halman da konuşmasında; “IKEA ve UNICEF’in işbirliği mükemmel bir izdivaç gibidir. Bu izdivaçın nurtopu gibi çocukları doğacaktır. Çocuklar bizim geleceğimiz, bu doğru ama biz sadece onların yarını için değil, şu an yaşadıkları çocuklukları için de çalışmalıyız. Çocuk dostu şehir bunun için en güzel fırsatlardan biri. Gelin bu fırsatı birlikte değerlendirelim” dedi.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?