• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÜNLÜ SANATÇILAR ZAFER İÇİN SÖYLEDİ

Murgul halkı Siyanür’e karşı başlattığı ve yakın zamanda sonuç aldığı haklı mücadelesi öncesinde dikkat çekmek için planlanan konseri zafer buluşmasına çevirerek kutladı


murgul halktoplu


Patikaa.com / Haber Merkezi


Murgul ve Damar halkı ilçede kurulması düşünülen siyanüre karşı sürdürdüğü mücadeleyi kazanmış Eti Bakır A.Ş yetkilileri dün işçilerle bir araya gelerek ilçede siyanürlü herhangi bir çalışma yapılmayacağına dair noter tasdikli bir protokol imzalamıştı.Mücadelede Murgul halkı kenetlenerek büyük bir birlik oluşturarak herkese örnek bir mücadele sergilemişti, bu mücadele için bir tepki konseri planlanarak mücadelenin geniş kitlelere ulaşması için bir çalışma başlatılarak ses getirmesi amaçlanmıştı.

Konser Zafer İçin Oldu

Ancak Murgul halkı mücadelelerinde konser tarihine varmadan istediklerini elde etti ve konser bir zafer kutlamasına dönüştü. Sanatçılar desteklerini göstererek alana gelip Artvinliler ile birlikte şarkılarını söyledi

10704120_301926813333480_3457811683471069247_nÜnlü İsimler Sahne Aldı

Cahit Berkay, Selçuk Balcı, Emrah Karaca, Volkan Arslan, Mustafa Gökay Ferah, Bayar Şahin, Aydoğan Topal, İrfan Seyhan gibi isimlerin yer aldığı konserde sanatçılar mücadelenin başarısı karşısında duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

Sanatçılar Tepkili

Moğollar Grubunun kurucusu ve solisti Cahit Berkay, Bergama’daki siyanürle mücadeleyi anımsatarak yazdıkları Ölüler Altın Takamaz Şarkısını Murgullular ile birlikte söyledi. Sanatçı Cahit Berkay; Doğadan, insandan, yaşamdan daha değerli bir şeyin olmadığını bir metal uğruna bu değerlerin yok edilemeyeceğine vurgu yaparak bütün bunlara karşı “Bir şey Yapmalı” şarkısını yine Murgul halkıyla birlikte söyledi.

10678558_301929369999891_1470168415527702567_nŞahin “Yakınlarım Kanserden Öldü”

Sanatçı Bayar Şahin, çocukluğunda sürekli Murgul’a geldiğini amcası ve akrabalarının burada çalıştığını ve hepsinin de kansere yakalanarak öldüğünü söyledi. Kadınların ince çorap giyemediklerini anımsatan Şahin; “Asit dumanı bu çorapları parçalıyordu. Murgul maden konusunda çok büyük bedeller ödedi. Halen de ödemeye devam ediyor. Ancak siyanür son darbe olur. Onun için biz buradayız ve bu mücadelenizi destekliyoruz”, dedi. Biz Artvinliyiz Türküsü içerisinde bulunan bir kıtayı değiştirerek söyleyen Bayar Şahin.” Murgul’un madenini” yerine “Murgul’un direncini” şeklinde değiştirerek söyledi.

Murgul Halkı Mutlu

Yakın bir zamanda verdikleri mücadele zor günler geçiren bölge sakinleri yaşadıkları stresin ardından bir konserle adete yorgunluklarını attıklarını ifade etti. birleştiklerinde kazanamayacakları hiç bir şeyin olmadığı noktasında herkes için büyük bir örnek olduklarını vurgulayan vatandaşlar bol türkü ve horon eşliğinde uzun süre akıllarda kalacak saatler yaşadı. 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?