• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

UNUTULAN TAT: TEREYAĞLI ÇAY

Doğu Karadeniz’de çayın içine, çay kaşığının ucuyla tereyağ katmak eski bir gelenek. Tereyağlı Çay, özellikle soğuk algınlıklarına tercih ediliyor.


TereyağlıÇay-3Tereyağlı Çay, son zamanlarda sağlık dünyasında en çok konuşulan konulardan biri oldu. Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, ‘çayınıza tereyağ atın’ açıklamasıyla bir anda gündem oldu.

TereyağlıÇay-2İstanbul Küçükçekmece Belediyesi’nin “Kardiyometabolik Dismetabolik Risk Faktörleri” adlı etkinliğe katılan Karatay, programda “Doğal tereyağı, köy tereyağı tüketilebilir. Çünkü, tereyağı kalbimizin iyi çalışması için önemlidir ve vücudumuzun en önemli besinlerinden biridir. Damarlarımızın tıkanmaması için de tereyağı önemlidir. Köy yumurtasını tereyağına kırıp yiyebilirsiniz, yemeklerde kullanabilirsiniz. Hatta Orta Asya’da yaşayan kişiler çaylarına tereyağı koyarlar. Bizde de şeker üretilmeden önce çaylar tereyağı ile içilirdi.” açıklamasında bulundu.
İşte açıklama sonrası özellikle sosyal medyada Profesör Karatay’a büyük eleştiriler yapıldı.

TereyağlıÇay-4Oysa çaya bir parça terayağ atıp içmek Karadeniz’de eski bir gelenek ve yıllardır pek çok aile tarafından uygulanır. Özellikle de grip, nezle gibi durumlarda. Rize ve Artvin’in birçok ilçesinde ve köylerinde ‘Tereyağlı Çay’ bilinir ve de içilir.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?