• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

UNUTULMAYA YÜZ TUTMUŞ KARADENİZ YEMEKLERİNİ ÖĞRENİYORLAR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş 850 çeşit Karadeniz yemeklerini yaşatmak için aşçılık kursu düzenlendi.


UnutulmuşKaradenizYemekleri-3Unutulmaya yüz tutmuş Karadeniz yemekleri için kurs… Trabzon Büyükşehir Belediyesi, unutulmaya yüz tutmuş Karadeniz yemeklerini yaşatmak için aşçılık kursu düzenlendi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, İŞKUR ve Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi tarafından yürütülen İstihdam için Koordinasyon ve Eğitim Projesi (İSKEP) projesi kapsamında düzenlenen ‘Unutulan Karadeniz Yemekleri’ temalı aşçılık kursu ile yöre yemekleri gün yüzüne çıkarılıyor.

Ünlü aşçı Kurtuluş Çehreli’nin eğitmenliğinde verilen kurs ile kursiyerlere unutulmaya yüz tutmuş 850 çeşit yöre yemeklerinin hazırlanması ve sunumu öğretiliyor. 3’ü erkek 12’si bayan olmak üzere 15 kursiyerin katıldığı kurs Ortahisar Halk Eğitim Merkezi’nde icra ediliyor.

UnutulmuşKaradenizYemekleri-2Gümrükçüoğlu: Karadeniz Kültürünün Yaşatılmasına Özel Önem Veriyoruz

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Belediye olarak Karadeniz kültürünün yaşatılmasına özel önem verdiklerini kaydederken, 2 aydan beri devam eden ve toplam 7 ay sürecek kurs ile yaklaşık 850 çeşit Karadeniz yemeğini kursiyerlere öğretmeyi planladıklarını söyledi.

Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Genç, Trabzon İŞKUR Şube Müdürü Zeynep Özkan ve İSKEP Koordinatörü Yetkin Çoban kursu ziyaret ederek kursiyerlerle birlikte oldu. Ziyarette ayrıca proje kapsamında kursiyerlere harçlık verilirken, Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi Müdürü Orhan Genç, kursta öğretilecek yemekler için bin adet yemek kitabı ve 2 bin adet CD hazırlanarak tanıtımlarının yapılacağını söyledi. Bir yıl boyunca 3 aylık periyotlar halinde yapılacak seminerlerle yöresel yemeklerin tanıtımlarını da yapmayı planladıklarını kaydeden Genç, Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu başta olmak üzere kursun düzenlenmesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

UnutulmuşKaradenizYemekleri-4Aşçı Kurtuluş Çehreli de verdikleri şef eğiti kursu ile Karadeniz’in unutulmaya yüz tutmuş yemeklerini yaşatmayı hedeflediklerini kaydederek, kurs için kendilerine her türlü desteği veren Trabzon Büyükşehir Belediyesine, Trabzon İŞKUR İl Müdürlüğüne ve Trabzon Ortahisar Halk Eğitim Merkezi ile özel firmalara teşekkür etti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?