• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ÜNYE VE FATSA’DAN SİYANÜRE KARŞI MİTİNGİ

Fatsa ile Ünye arasındaki siyanürlü altın madenine karşı binlerce kişi Fatsa’da bir araya geldi. “Siyanürlü altına hayır mitingi” yoğun katılımla gerçekleştirildi


 

ünye-fatsasiytanurmiting1Ünyeliler ve Fatsalılar ortak mitingde biraraya geldiler. Fatsa Sevgi Köprüsü önünde toplanmaya başlayan vatandaşlar arasında, özellikle altın madeni işletmesi civarındaki köylülerin katılımı dikkat çekti. Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu tarafından gerçekleştirilen mitinge, Ordu, Sinop, Giresun, Artvin,Tunceli ve İstanbul’dan da çok sayıda yaşam savunucusu destek verdi.

“Siyanürlü altına hayır”, “Toprağın üstü altından değerlidir”, “Kader değil siyanür öldürür”, “Altın değil hayat istiyoruz”, “Şirketin altınına madencinin yalanına hayır”, “Tarlamda mısır, bahçemde fındık yiyebilmek için siyanüre hayır” pankart ve dövizlerinin taşındığı yürüyüşe binlerce vatandaş katıldı.

Yürüyüşün ardından vatandaşlar Fatsa Kaymakamlık önünde toplanıldı. Mitingde açılış konuşmasını Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu adına Gülizar Şendur yaptı. Şendur, “Holdingler, şirketler altın sahibi olacaklar diye havamızın, suyumuzun, sebzemizin, hayvanlarımızın zehirlenmesini istemiyoruz. Bugün bu doğa katillerinin yanında olanlar evlerinde sevip kokladıkları çocuklarının da katili olduklarının farkındalar mı?” diye konuştu.

Mitinde söz alan maden çevresinde yaşayan köylüler, son bir yıldır maden nedeniyle yok edilen ormanlarını, toz nedeniyle zarar gören fındıklarını, sebzelerini anlatarak, siyanüre, zehire, doğa katliamına karşı topraklarını koruyacaklarını dile getirdiler.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?