• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

18 Ağustos 2014

UZUNGÖL: ‘ARTIK BİR SÜS HAVUZU’

Uzungöl’le ilgili bir çalışma yapan 19 Mayıs Üniversitesi, “O artık bir süs havuzu. Balıklar, bitkiler her şey yok edildi. Yapılan geniş yollar ve beton onu öldürdü” sonucuna vardı.

uzungölhavuz2Vatan gazetesinde Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl ile ilgili çok çarpıcı bir haber yayınlandı. İşte o haberin ayrıntıları;

Türkiye’nin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Uzungöl’ün arıtk yok olduğu belirtildi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Gümüş Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl ile ilgili çalışma yürüttü ve çevresinde yaptıkları araştırmada üzüntü verici sonuçlarla karşılaştıklarını söyledi. Uzungöl’ün adeta bir yapay bir süs havuzuna dönüştüğünü ifade eden Gümüş, “Uzungöl, yaklaşık 20 yıl önce ülkemizin eşi az bulunur bir doğa parçası konumundaydı. Gölü, dar bir vadi ağzının alüvyon birikimi ile kapanması ve doğal bir set meydana getirmesi ile çukur havzada toplanan sular oluşturdu. Bizim bu doğal su ekosistemini tahrip etmemiz ise sadece 15-20 yılımızı aldı” dedi.

Önce Yolla Başladı

prof.dr.aysun-gumusTahribatın önce Uzungöl’e giden yol inşaatı ile başladığını ifade eden Gümüş, şunları kaydetti, “Buraya ulaşmak isteyen gezginler, turistler, yöre halkının göle daha konforlu ve daha kısa sürede gelmeleri sağlandı. Daha büyük araçlar, yani minibüsler yerine otobüsler için yol genişletildi. Yolu genişletmek adına yapılan istinat duvarları o yeşil örtüyü betonlandı. Uzungöl, tamamen asfaltlanmış, betonlanmış, göle giren su kaynağının bile kanallarla kontrol altına alındığı bir süs havuzuna dönüştürüldü.”

Bir gölün en hayati bölgesinin kıyısal alanı olduğuna işaret eden Gümüş, “Kenardan başlayarak gittikçe derinleşen ama tüm göl çevresinde köklü bitkilerin (saz, kamış, çayır, nilüfer gibi) tutunmasına imkan veren, güneş ışığının suyu ısıtabildiği, çok sayıda farklı canlının yaşayabildiği kıyısal alan yok edildi” diye konuştu.

Kıyısı da Yok Edildi

Gümüş, sözlerine şöyle devam etti, “Balıkların bitkiler arasına yumurta bıraktığı, yumurtadan çıkan yavruların avcılarına yakalanmadan büyüyüp serpilebileceği, dip çamurunda gözle görülmeyecek kadar küçük kurtçuk ve canlıların bu doğal yaşamın bir parçası olduklarını bilircesine üreyip çoğaldıkları ve yavru balıklara yem olduğu bir alan yok edildi. Uzungöl artık doğal değil, insan eli değmiş ve cazibesini kaybetmiş yapay bir göl konumundadır.”

Yakında Bizi Uyaracak

Araştırmayı yapan Prof. Gümüş, “Eskiden yemyeşil bir vadi içinde olan ve masmavi görünen göl, şimdi yeşil renge bürünmüş. Ekosistemin kendini tamir etmesi gerekir, bunun için de buna izin verilmeli. Yoksa yakın zamanda ikaz verecek” dedi.

Kaynak: Vatan Gazetesi

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?