• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

31 Aralık 2014

UZUNGÖL’DE TERMAL UMUDU

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan Uzungöl’de yapılan araştırmalarda 600 metre derinlikte termal suya rastlandı. Bu gelişmeye Yöre halkı ve işletmecileri umutlandırdı.


Uzungöl 10Doğal güzellikleri ve eşsiz manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin gözde yerlerinden olan ve Çaykara ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan Uzungöl de termal umudu doğdu.

Uzungöl Tabiat Parkı’nda akademisyenlerce gerçekleştirilen araştırmada, kaplıca olarak kullanılabilen sıcak suya rastlanması, kış aylarında turizm faaliyetlerinin yapılması için umut oldu.

Bölgedeki bir işletmeci Uzungöl’de sıcak su arayışına girdi. Rize’nin İkizdere ilçesinde termal anlamında çok sayıda tesisin olması ve İkizdere ilçesindeki termalin Uzungöl’e uzaklığının yaklaşık 50 kilometre olması dikkatini çekti. İşletmeci iki yer arasında yakınlığın az olduğunu düşünerek çalışma başlattı. Bu çalışmanın sonucu da İstanbul Üniversitesi’nden gelen heyetin incelemeleri sonucunda 600 metre derinlikte termal suya rastlandı.

Öte yandan Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Polat da , “Termal turizm başlarsa, kışın turist sayısının neredeyse sıfır olduğu Uzungöl’deki potansiyel yüzde 70’lere çıkacaktır” açıklamasında bulundu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?