• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

20 Aralık 2014

UZUNGÖL’E SON ÜÇ YIL İÇİNDE 10 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPILDI

Vali Öz; “Uzungöl’e son üç yıl içinde yaklaşık 10 Milyon TL’lik yatırım yapıldı, Dünya turizmine mal olmuş olan Uzungöl’ü korumak için gayret gösteriyoruz” dedi.


Uzungöle10MilyonTL-3Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, bir doğa harikası Uzungöl’de yapılan çalışmaları yerinde görmek üzere buraya gitti. Gölün çevre düzenlemesini ve yol yapım çalışmalarını inceleyen Vali, Uzungöl Özel Çevre Koruma Bölgesi, Doğal Sit Alanlarında yapılan çalışmalar ve yatırımlara ait değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle son üç yıl içersinde Uzungöl’e önemli yatırımların yapıldığını ifade eden Vali, “Çevre ve Şehircilik Bakanlımız ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Genel Müdürlüğümüz tarafından Uzungöl’e 2012 yılında 762 bin 964 TL, 2013 yılında 6 milyon 566 bin TL, 2014 yılında ise 3 milyon 164 bin 705 TL harcama yapılarak üç yıl içinde yaklaşık 10 milyon TL’lik bir yatırım bu bölgeye kazandırıldı” dedi.

Uzungöle10MilyonTL-2Uzungöl’de yapılan işlerle ilgili de ayrıntılı bilgi veren Vali Öz, “ 11 adet ruhsatlı binanın cephesi kaplanarak çatı onarımı gerçekleştirildi. Uzungöl mahallesinden Demirkapı ve Arpaözü Mahallelerine giden yol ile Demirkapı mahallesinden Balık ve Aygır göllerine giden yolun üzeri taş malzeme ile kaplandı. 3 ayrı noktayı kapsayan Haldızen Deresi Peyzaj Uygulama projelerinde otopark, WC, büfe vb. yapım işleri gerçekleştirilerek alanın fonksiyonel bir şekilde kullanımı sağlandı. 330 metre yaya yolu ve oturma alanlarını kapsayan proje kapsamında ahşap korkuluk, bitkilendirme, aydınlatma, doğal taş kaplama işi tamamlandı. Hasar gören Uzungöl-Demirkapı-Arpaözü yoluna sanat yapıları yapılarak sel sularının olası zararları önlenmiştir. Uzungöl Güney kıyısı Peyzaj Projesinin devamı niteliğinde olan proje kapsamında WC, otopark, ahşap korkuluk, bitkilendirme, aydınlatma, yürüyüş yolu vb. yapım işleri gerçekleştirildi. Su kalitesi izleme ve katı atık bertaraf işlemi ile ilgili çalışmalar ise aralıksız olarak sürdürülüyor” diye konuştu.

Bir doğa harikası olan Uzungöl’ün dünyaya mal olduğunu ifade eden Vali Öz, “Uzungöl hem bizim için hem de dünya için de çok önemli bir turizm merkezi. Sadece Trabzon’a değil Türkiye’ye ve dünyaya mal olmuş bir turizm merkezidir. Dolayısıyla Uzungöl’ü gözümüzün içi gibi korumamız, iyi bakmamız ve bu konuda iyi çalışmamız gerekiyor. Bugüne kadar imarda altyapıda belirli sıkıntılar yaşadık. Ancak bu sıkıntıları aşmak için büyükşehir belediyemiz ve diğer kurumlarımızla gayret gösteriyoruz. Uzungöl’ü ülke ve dünya turizmine hizmet eder hale getirmek için hep beraber çalışacağız” dedi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+9 = ?