• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

VALİ CİRİT: DOĞAL AFETLERE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

Artvin Valisi Kemal Cirit, AFAD’ı ziyaretinde; “Afetlere devlet olarak hazırlıklı olmalıyız. Vatandaşlarımızı da bu tür vakalara hazırlamalıyız. AFAD olarak bunu başarmamız gerekiyor” dedi.


Vali-Cirit-Afad-2Artvin Valisi Kemal Cirit, yeni hizmet binasına taşınan İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nü ziyaret ederek kurumun çalışmaları hakkında brifing aldı.

Vali Cirit burada yaptığı konuşmada, kentin kendine özgün yapısı, farklı jeolojik özellikleri, farklı coğrafyası ve farklı iklimiyle ülkemizde oldukça farklı bir yere sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin yaklaşık % 70’lik kısmının afete maruz kalmaya müsait olduğunu belirten Vali Cirit; “Ülkemizde depremsellik etkisi oldukça yüksek olmasına rağmen ilimizin deprem açısından biraz daha şanslı iller arasında olduğunu söyleyebilirim. Sadece Yusufeli ve Şavşat ilçelerimizde depremsellik biraz daha ön plana çıkıyor.” dedi.

Vali-Cirit-Afad-3Depreme, heyelana, çığ, sel ve yangınlara kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere vatandaşların her zaman hazırlıklı olunması gerektiğinin altını çizen Vali Cirit, “İlimizde Çoruh Vadisi gibi çok önemli bir vadi Karadeniz’le buluşuyor. Bu Çoruh Vadisi üzerinde zaman zaman heyelanlar yaşamaktayız. Karayollarında benzer heyelanları yine Macahel bölgemize giderken, Şavşat ilçemizin belirli alanlarına giderken, hatta Yusufeli’ne giderken kardan kaynaklı zaman zaman çığ ve heyelanla karşılaşmaktayız. Biz buralarda devlet olarak hazırlıklı olmalıyız. Vatandaşlarımızı da bu tür vakalara hazırlamalıyız. AFAD olarak bunu başarmamız gerekiyor.” diye konuştu.

Bu arada kurum personeli tarafından ilkokul öğrencilerine verilen afetlere karşı alınması gereken tedbirler konulu dersi bir süre takip eden Vali Cirit, çocuklarla bir süre sohbet ederek dersleri hakkında bilgi aldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?