• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ANADOLU AJANSINA GÜRCÜCE YAYIN TALEBİ

Anadolu Ajansı Trabzon Bölge Müdürü Murat Paksoy, Artvin Valisi Kemal Cirit’i ziyaret etti. Ziyarette Vali Cirit, Anadolu Ajansı’nın Gürcüce yayın yapmasını talep etti.


vali-aa-gürcüceAnadolu Ajansı (AA) Trabzon Bölge Müdürü Murat Paksoy, Artvin Valisi Kemal Cirit’i ziyaret etti.

Yaklaşık bir ay önce görev yaptığı AA İstanbul Bölge Müdürlüğü’nden Trabzon AA Bölge Müdürlüğüne atanan Murat Paksoy, Vali Cirit’i makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Cirit, yaptığı açıklamada, hem yazılı hem görsel anlamda abonelerine hizmet veren AA’nın, Türkiye’de doğru haberciliğin adresi olduğunu ifade etti.

Vali Kemal Cirit, çeşitli dillerde yayın yapan AA’dan Gürcüce yayın yapmasını da isteyerek, “Artvin’in Hopa ilçesinden Kafkas ülkelerine açılan Sarp Sınır Kara Hudut Kapısı var. Dost ve kardeş ülke Gürcistan ile son derece iyi ilişkilerimiz var. Özellikle Acara Özerk Cumhuriyeti’nin Batum şehriyle ilişkilerimiz ve turizm anlamındaki ilişkilerimiz oldukça yüksek seviyeye ulaştı. Günde ortalama 33 bine ulaşan giriş ve çıkış yapılan bir sınır kapısına sahip olmamız sebebiyle hem ticarette hem sosyal ve kültürel iletişim anlamında ülkemizdeki komşu illerimizle ciddi bir bağımız var. Dolayısıyla AA aracılığıyla buralara hitap edecek bir dilde yayın politikasının olmasını bizler de arzu ederiz.” diye konuştu.

Gürcistan’ın ticaretinin yaklaşık yüzde 22’sini Türkiye ile yaptığına işaret eden Vali Cirit, “Gürcistan’ın ülkemizle akrabalık bağları da var. Gürcistan’da yaşayan birçok Müslüman var. Gürcistan’la karşılıklı olarak samimi ve güzel ilişkilerimiz var.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği üzere Anadolu Ajansı, Türkçe, İngilizce, Boşnakça, Arapça, Rusça, Fransızca, Kürtçe ve Farsça olmak üzere 8 dilde yayın yapıyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?