• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

30 Eylül 2014

VALİ ÖZ SANATÇILARA İLHAM VERDİ

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz’ün ‘Mizahın Başkenti Trabzon’ sloganı Sanatçılara ilham verdi.


valiöz-sanatçılarla1Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Mizah Sanatı Derneği Başkanı Adnan Taç, yönetmen Cuma Uğurlu ve Mizah Sanatı Derneği tiyatro oyuncusu Erkan Yüce’yi makamında kabul etti.

Kabulde Mizah Sanatı Derneği’nin Trabzon’da çok önemli faaliyetlere imza attığını ifade eden Vali Öz, “Trabzon bir kültür sanat şehri olduğu gibi aynı zamanda da mizahın başkentidir. Sanatın her dalında önemli sanatçılar yetiştiren ilimizde ulusal ve uluslar arası düzeyde etkinlikler yapılıyor. Trabzon’un çok zengin bir kültürel yapısı var. Bu zenginliği yansıtan çalışmaları önemsiyoruz. Mizah Sanatı Derneğimiz de bu alanda önemli faaliyetler icra ediyor. İlimizin kültürel zenginliğini tanıtmak için güzel projeler yapıyorlar. Trabzon’un bu zenginliğinin öne çıkarılarak tanıtılmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

valiöz-sanatçılarla2Mizah Sanatı Derneği Başkanı Andan Taç ise, derneğin önemli bir çalışma yürüttüğünü ifade ederek bu çalışmaya Vali Öz’ün bir sloganının neden olduğunu ifade etti. Taç, “Sayın valimiz 2.Görsel Mizahi Yapıtlar Sergisinin açılışında Trabzon için “Mizahın Başkenti” demişti. Bu söz, gerçekten mizahın başkenti olan Trabzon için kendine yakışır bir televizyon programı hazırlama fikrimizin harekete geçmesine neden oldu” dedi.

Mizah Sanatı Derneği ve Uygulayıcı Yapımcı Cuma Uğurlu da, “Bu proje Trabzon’da yapılsın, Trabzon’un olsun istiyoruz” ifadelerini kullanarak, “’Fadime İle Dursun Ali ve Bizim Gave’ isimli bir dizi projesi üzerinde çalışıyoruz. Bu proje; Karadeniz kültürünü, yaşam şeklini, gelenek ve göreneklerini, bölgemizin coğrafi güzelliğini ve görsel zenginliğini mizahla yoğurarak hazırladığımız bir projedir. Projede ana tema Karadeniz kültürünün var ettiği mizahı işleyerek gündelik yaşamdan alınmış fıkra tadındaki yaşam kesitleriyle insanları güldürmek, düşündürmek ve gündelik hayata dair mesajlar vermektir.

valiöz-sanatçılarla3Çekimlere Trabzon’un farklı yerlerinde devam ediyoruz. Çünkü coğrafi güzelliklerimizi, tarihsel geçmişimizi ve kültürel mirasımızı gözler önüne sererek kentin tanıtımına ve turizme katkıda bulunmak istiyoruz. Ayrıca bölgemizin ve kentimizin yetiştirdiği tiyatro ve sinema oyuncuları ile bu projede çalışarak, yöre dilinin abartısız ve doğru kullanılmasını, bölgemizin kültürel dokusunu işleyerek derinleşmesini sağlamak, böylece bölgemizde daha önce çekimi gerçekleştirilen film ya da dizilerdeki yanlış anlatımları düzelterek Türkiye gündemine sunmak istiyoruz” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?