• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

11 Temmuz 2015

VALİ YAZICI: YEŞİL YOLU HALK İSTİYOR

Rize Valisi Ersin Yazıcı, Karadeniz’de 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol projesi için Rize’de yaylalara iş makinelerini sokmayan eylemcilere tepki gösterdi.


VALİ-YAZICI-YEŞİL-YOLU-HALK-İSTİYOR11Rize Valisi Ersin Yazıcı’dan eylemcilere tepki geldi. Karadeniz Bölgesi’ndeki 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol projesi içinRize’nin Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavrun ve Samistal yaylalarında yapılan eyleme tepki gösteren Rize Valisi Ersin Yazıcı, 5-10 günlüğüne bölgeye lüks araçlarıyla gelenlerin eylem yaptığını öne sürdü, “Gelip eğlenecekler, kafasına göre bir şeyler söyleyecekler. Çalıp oynayacaklar, ahkam kesecekler. Halk bu yolu istiyor. Kimse kusura bakmasın. Devlet halkın istediğini yapar” dedi.

Rize’de yayın yapan Kaçkar TV’de bir programına konuk olan Vali Ersin Yazıcı, Rize’de 7 noktada çalışmaların sürdüğü Yeşil Yol projesinin Karadeniz’in kurtuluşu olduğunu öne sürdü. Lüks araçlarla bölgeye gelenlerin eylem yaptığını savundu. Halkın temsilcisi olan 8 muhtar ve 4 sivil toplum kuruluşunun temsilcisi ile Yeşil Yol projesi için toplantı yaptığını hatırlatan Yazıcı, “Bir muhtar dışında yolu istediklerini söylediler. Sonra eylemler başladı. Buralı olup bu kentte yaşamayan, 5-10 günlüğüne gelen ve ekonomik durumu, keyfi yerinde olanlar rahat. Benim buradaki gencim işsiz kalmış, onun böyle bir derdi yok. Gelecekler eğlenecekler, kafasına göre bir şeyler söyleyecekler. Çalıp oynayacaklar, ahkam kesecekler. Halk ne istiyorsa ben onu yaparım. Kimse kusura bakmasın. Devlet halkın istediğini yapar. O yaylaları kullanan insanlar bu yolu istiyor. Birilerinin ne dediği çok önemli değil. Siz diğer kentlerde yaşayacaksınız, buraya gelip ahkam keseceksiniz. 8 muhtar ile 4 STK temsilcisi bu yolu istiyor. Ben halkın gerçek temsilcilerine sordum. Halkımız ne istiyorsa onu yaparız” diye konuştu.

VALİ-YAZICI-YEŞİL-YOLU-HALK-İSTİYOR12Rize Valisi Ersin Yazıcı; Yeşil Yol güzergahında 5 turizm noktası nokta dışında yapılaşmaya müsaade edilmeyeceğini; iddia edildiği gibi madencilik faaliyeti yapılmayacağını belirterek konuşmasına şöyle devam etti; “İnsanlar kafasına göre her yere otel yapacak diye bir şey mümkün değil. Bazıları, ‘Yeşil Yol güzergahından bor madeni çıkaracaklar’ diyor. Allah aşkına böyle bir şey olsa bu yol o iş için yeter mi? 7 metrelik yoldan onlarca kamyon çalışır mı? Buradan maden çıkarılmayacak. Cerattepe ile burası karıştırılmasın. Böyle bir şey olsa bile bu yol maden ocağı bölgesine gidip gelinecek bir yol değil. O zaman çok daha üst standartta yol yapılması lazım. Onu da ben yapmam. Öyle bir şey olursa onu ocak sahibi yapar. Bu bölgede her hangi bir maden çalışması söz konusu değil. Yolu yaparken bir tane ağaç kesmedik. 1500-2000 metrede bu yol yapılıyor. Çevreciyim diyen arkadaşlar gidip baksın. Zaten bir ağaç kesseydik 50 kere televizyona çıkardılar. Doğayı bizde seviyoruz. O doğayı bozarsak buraya kimse gelmez: Biz bunun bilincindeyiz.Turizmden para kazanacaksak yolu korumak şart.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?