• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

VAZGEÇİLMEZ BAYRAM TATLISI: KARADENİZ EV BAKLAVASI

Karadenizlilerin bayramda vazgeçilmez tatlısı ‘Ev Baklavası’ bayram sofralarını her bayram süslemeye devam ediyor.


KaradenizEvBaklavası2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Karadenizlilerin özellikle bayramda vazgeçilmez tatlısı olan ‘Ev Baklavası’ bu bayramda da sofraların vazgeçilmezi oldu.

Geçmişte her evde tepsi tepsi yapılan Ev Baklavaların yapımı artık günümüzde azalmaya başladı. Bugün Karadeniz bölgesinde Ev Baklavaları çok az yapılır oldu. Eskiden Karadenizli genç kızlardan baklavayı yapamayan yoktu. Fakat günümüzde ise; Ev Baklavası yapabilen Karadenizli genç kız sayısı hızla azalıyor.

KaradenizEvBaklavası4Eski kuşak Karadeniz kadınları ise; Ev Baklavalarını kendileri yapmaya devam ediyor.

İstanbul gibi büyükşehirlerde de ise; evlerde Karadeniz Ev Baklavası yapanların sayısı ise yok denecek kadar az. Hal böyle olunca da görev yine Karadenizlilere düştü. Karadenizli baklava ustaları normal tatlıların dışında da ‘Ev Baklavası’ yapımına hız verdiler.

KaradenizEvBaklavası3İstanbul’da yıllardır hizmet veren ve sahipleri Rizeli olan Konak Pastanaleri’de bu eksikliği gideriyor. Tanınmış Ev Baklava Ustası Sönmez Paşalı, yaptığı Karadeniz Ev Baklavası ile de eski tatları aratmıyor.

Ev baklavasına sadece Karadenizlilerin değil, diğer bölgedeki müşterilerinde büyük ilgi gösterdiğini söyleyen Sönmez Usta, Karadeniz Ev Baklavası geleneğini ömrünün sonuna kadar devam ettireceğini belirtti.

KaradenizEvBaklavası5

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?