• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

16 Ocak 2015

YABAN HAYATI UNUTULMADI

Trabzon’da ağır kış şartlarından etkilenen yabani hayvanlar unutulmadı. Çeşitli besin türleri doğal ortamlara bırakıldı.


YabanHayatUnutulmadı-4Her kış olduğu gibi bu yılda yaban hayatı unutulmadı. Bütün yurtta meydana gelen yoğun kar yağışı ve dondurucu soğukların Trabzon’da da etkisini gösterdiği bu günlerde, Şube Müdürlüğü Av Koruma ve Kontrol ekiplerince yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanları ve sokak hayvanları için bulundukları ortamlara ve muhtemel geçiş güzergâhlarına çeşitli besin türlerinden bir hafta içinde, 900 kg besi yemi, 300 kg sakatat ve 250 kg yemek artığı bırakıldı.

YabanHayatUnutulmadı-1Yemleme faaliyetleri hava şartlarına göre devam edecek. Amaç ise yaban hayvanlarının bulunduğu doğal ortamlarında beslenmelerine çeşitli besin türlerinden oluşan yemlerle takviyede bulunmak, yaban hayvanları popülâsyonunu desteklemek, yiyecek aramak için insan yerleşkelerine inerek zarar vermelerini engellemek ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek.

YabanHayatUnutulmadı-2Öte yandan kış şartlarında yemleme faaliyetlerine bir destekte minik ellerden geldi. Trabzon Akyazı İlköğretim Okulu Öğrencileri, onlara bu zor şartlarda muhtaç canlılara bir kap yiyecek vererek yürekleri ısıttılar.

YabanHayatUnutulmadı-3Şube Müdürlüğü yıl boyu yapmış olduğu faaliyetlerden biri olan av yaban hayatı bilgilendirme toplantıları ve afiş çalışmaları görsel ve yazılı medyanın ilgi odağı oldu. Özellikle av koruma kontrol ekiplerinin yaban hayvanları ve sokak hayvanları için yapmış olduğu yemleme çalışmalarını yerinde görüp haber yapmak isteyen TRT Trabzon Müdürlüğünün, zorlu arazi şartlarına rağmen, bize eşlik etmeleri faaliyetimize ayrı bir renk kattı.

YabanHayatUnutulmadı-5

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?