• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA 40 TON YEM BIRAKILACAK

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğünce Yaban Hayvanları ve Sokak Hayvanları için doğaya 40.000 kg yem bırakılacak.


OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Rize 12. Bölge Müdürlüğü yoğun kar yağışı sonucu yiyecek bulmakta sıkıntı çeken Yaban Hayvanları ve Sokak Hayvanları için doğaya 8.000 kg yem bıraktı.

Bölge Müdürlüğüne bağlı Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde yüksek kesimlerde yer yer 1-2 metre kar yağışı sonucu besin ortamları karla kaplanan yaban hayvanları için bulundukları doğal ortamlarına 15 Aralık 2015-10 Ocak 2016 tarihleri arasında; kuşlar için 5.900 kg besi yemi, yırtıcılar için 600 kg sakatat, diğer memeliler için 1.150 kg ot-yonca-Pazar artığı ve sokak hayvanları için 350 kg et-kemik-yemek artığı olmak üzere toplam 8.000 kg yiyecek bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12.Bölge Müdürlüğü 2015 – 2016 Kış Dönemi Planlanan Yemleme Miktarları

DOĞAYA 40 TON YEM-22015-2016 Kış Döneminde, habitatları karla kaplanan ve yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında desteklenmesi için besi yemi, sakatat, ot-yonca, pazar artığı, yemek artığı ve saman besin sepetinden olmak üzere toplam 39.279 kg yemleme planlaması yapıldı.
Hava şartlarına göre devam edecek olan bu yemleme çalışmaları ile yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarında beslenmesi sağlanarak, yerleşim yerlerine inmeleri, tarımsal ürünlere ve insanlara zarar vermeleri önlendiği gibi doğal popülasyonları da korunmakta.

DOĞAYA 40 TON YEM-512. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 5 ilde (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon) her yıl yaban hayvanları için tabiata yem bırakılıyor. 2015-2016 yılında 40 ton yemleme planlandı . Yemleme faaliyetleri, çalışanların yanında Avcı Dernekleri, Fahri Av Müfettişleri, Vatandaşlar, Öğrenciler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte gerçekleştiriliyor.

DOĞAYA 40 TON YEM-7Vatandaşlardan, esnaflardan, avcı derneklerinden de yem bağışları yapılmakta. Bölge müdürlüğü yetkilileri bu konuda duyarlılığın artması, yaban hayatının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından son derece faydalı olduğunu belirtiyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?