• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

12 Ocak 2015

YABAN VE SOKAK HAYVANLARINA 6 TON YİYECEK

Doğu Karadeniz Bölgesinde kar nedeniyle, yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanları ve sokak hayvanları için 6 Ton yem dağıtımı yapıldı.


YabaniHayvanlaraYem-2Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı iller olan Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde olumsuz hava şartlarının kar nedeniyle yoğunlaşması üzerine, yiyecek bulmakta sıkıntı çeken yaban hayvanları ve sokak hayvanları için bulundukları ortamlarına çeşitli besin türlerinden şuana kadar 6.065 kg yem bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü, 2014-2015 Kış Döneminde besin ortamları karla kaplanan ve yiyecek bulmakta sıkıntı çeken Yaban Hayvanları ve Sokak Hayvanları için bulundukları habitatlarında mısır, buğday, sakatat, ot, saman, yonca, pazar artığı, yemek artığından oluşan besin sepetinden toplam 45.850 kg yem takviyesi planlaması yaptı. Yemleme faaliyetleri olumsuz hava şartlarının seyrine göre devam edeceği bildirildi.

YabaniHayvanlaraYem-4Yaban hayvanları ve sokak hayvanlarının ağır geçen kış şartlarında bulundukları ortamda yemleme faaliyetleri hakkında bir açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, ‘’Bölge Müdürlüğümüze bağlı 5 ilimiz olan Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerimizde besin ortamları karla kaplanan yaban ve sokak hayvanları için 45.850 kg yemleme planlaması yaptık ve şu ana kadar da bulundukları doğal ortamlarına 6065 kg yem bıraktık. Kar yağmadan önce sonradan ulaşılması zor alanlarda yiyecek stoklarımızı oluşturmuştuk. Yemleme faaliyetlerimiz hava şartlarına göre devam edecek. Amacımız yaban hayvanlarının bulunduğu doğal ortamlarında beslenmelerine çeşitli besin türlerinden oluşan yemlerle takviyede bulunmak, yiyecek aramak için insan yerleşkelerine inerek zarar vermelerini engellemek ve yaşanabilecek insan-yaban hayatı çatışmasının önüne geçmektir. Yaban ve sokak hayvanları da birer canlıdır ve onlarla birlikte dünyayı paylaştığımızı unutmayalım. Kış şartlarında yemleme faaliyetlerimize destekte bulunan halkımıza teşekkür ediyorum. “ dedi.

YabaniHayvanlaraYem-3

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?