• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

‘YAĞMUR: KIYAMET ÇİÇEĞİ’ 4.SÜRGÜN ÇAYI GİBİ OLMUŞ


Yasin Paşalı
yasinpasali@patikaa.com

Yasin2.yazı-4 “Kazım Koyuncu’nun hayatı film oluyor” Herkes gibi bende bu ve buna benzer başlıklarla okudum haberi. Okuyunca hem sevindim hemde kaygılandım.

Sevindim çünkü rahmetli Kazım Koyuncu’nun ölümünden sonra hayatı böylesi bir yapımda ilk kez beyaz perdeye taşınacaktı. Kaygılıydım, çünkü Karadeniz’in çok büyük bir değerinin hayatı ilk kez sinemaya taşınırken hak ettiği şekilde yansıtılabilecek miydi acaba beyaz perdeye diye düşündüm. Sanırım kaygımda haklı çıktım. Sadece bir konuda mı maalesef değil.

Bu arada Film ile ilgili patikaa.com’da yaptığımız haber sayısını bile unuttum(hepside olumlu). Böyle değerli kişi ve konuların olması bize böyle bir sorumluluk getirdi. Hele ki Altın Koza’da ödül alması. Göğsümüzü kabarmıştı.

Şimdi gelin ‘Yağmur Kıyamet Çiçeği’ filmini genel hatlarıyla bir değerlendirelim.

Öncelikle belirtmeliyim ki bu yazıyı her ne kadar genel itibari ile filmi eleştirmek için kaleme alsam da asıl amaç bundan sonraki yapılacak olan Karadeniz filmlerine naçizane bir fikir sunabilmektir.

Öte yandan bu filmde çok büyük bir emek vardır ve emeğe benim de saygım vardır. Bu emeklerinden dolayı yapımcı Gülay Kuriş’i, yönetmen Onur Aydın’ı, oyuncuları ve tüm ekibi kutlamak istiyorum. Ayrıca filmi galada izleme imkânı buldum. Büyük bir incelik yapıp patikaa.com’u da davet ettiler. Bir kez daha teşekkür ederim.

Filmde Karadeniz’in iki büyük değeri ön plana çıkarıldı biri Kazım Koyuncu diğeri Trabzonspor. Ayrıca yine Karadeniz’in son 30 yılına damgasını vuran iki toplumsal konuda ele alındı. Biri Çernobil diğeri de Rus kadınlarının bölgeye etkileri. Diğer bir değişle meşhur ‘Nataşa’ meselesi.

Dışarıdan baktığınızda bölge için çok önemli bu konulardan herhalde çok güzel bir şey çıkacak diye düşünürsünüz. Fakat maalesef olmadı.

Yasin2.yazı-3Bir defa bu 4 konu tam anlamıyla filmde bir sinerji oluşturamadı.

Filmde Kazım Koyuncu’nun sanatçılığı değil tanınmadan önceki hali yansıtıldı. Olabilir tabii. Fakat filmde hastalığı işlendi. Oysa Türkiye’ye mal olduğunda kanser konusu gündemdeydi.

Kazım Koyuncu’nun eski kız arkadaşı Trabzonspor taraftar grubu liderinin karısı oluyor. Sonrasında yaşananlar filmdeki kopukluğun bir başka göstergesi.

Karadeniz’in olağanüstü doğası maalesef yeterince yansıtılmadı. Doğal bir plato var ve bu değerlendirilememiş.

Çernobil konusu sadece bireyler üzerinden değil toplumun genel sorunu olacak şekilde işlenebilmeliydi. O dönemde kanserli ölümlerin artışının bir şekilde yansıtılması gerekirdi.(Elena’nın çocuğu hariç)

Trabzonspor konusu ise Kazım koyuncu ve Çernobil göre daha iyi idi. Ama filmi izleyen Trabzonsporlu arkadaşlarımla konuştum onlar “daha iyi bir Trabzonspor konusunun işlenmesini beklerdik” dediler. Bende onlara biraz takıldım. “siz filmden tabiri caizse Şota kalitesini beklediniz ama sanırım Arçil kalitesinde bir film buldunuz” deyince “Aynen öyle toprağım tam üstüne bastın” dediler.

Filmde en beğendiğim bölüm ise Rus kadınlarının 90 yıllarda hayatımıza girmesi ve kamuoyunda ‘Nataşa’ sorunun olarak bilinen toplumsal konu. Gerçekten o bölümler iyi yansıtıldı. Futbolcu Şenol’un yaşadığı aşk acısı o dönemde birçok Karadenizli genç yaşamıştı.

Yalnız filmde bir bölüm hafızlarıma bir şeyler getirdi. Şenol babasına Elana’yı sevdiğini ve evleneceğini söylemesi sonrası babası bir çıkış yapıyor. Orada yaşanan karşılıklı diyalog inanın bir başka yazı konusudur. Çünkü tam bir yazılması gereken toplumsal konudur.

Tekrar filme gelirsek;

Bu 4 önemli konuyu bir arada işleyelim derken maalesef bir bütünlük oluşturulamadı. Sakın ayrı konulardı zaten demetin lütfen. Ayrı olsada birbirleriyle neden bir şekilde temas sağlandı?

Şive konusuna girmiyorum bile. Hele ki Hopa bölümleri

Filmin reklamıda pekâla fena yapılmadı. Televizyonlarda gazetelerde internetlerde filme ilgili yayınlara bolca rastladım. Billboard’lar da cabası. Galadan özel yayın yapan koskoca bir NTV gerçeği bile vardı. Malum her filme nasip olmuyor.

Film maalesef bir ay vizyonda kalabildi ve toplam izlenme sayısı 58.933. Eğer filmi sadece bizim Karadenizliler bile beğense bu sayı katlanırdı. Filmi izleyenlerden aldığım izlenim inanın %70-%75 i olumsuzdu.

Filmi galada izledikten sonra attığım tweetlerden biride şöyle idi;

“Yağmur-Kıyamet Çiçeği” filmi 4.Sürgün çayı gibi oldu. Oysa ben Mayıs ayındaki 1.Sürgün gibi bir film beklerdim:(

yasin2.yazı-2Tabi ki yapımcısından yönetmenine oyuncusundan tüm film ekibine hepsinin iyi niyetinden şüphem yok. O ayrı bir konu. Ben böyle konulardan daha kaliteli bir film beklediğimi sadece bu yazı ile belirtmek istedim.

Aslında yazacak daha çok şey var. İnşallah ileride daha farklı ortamlarda daha detaylı değerlendirebiliriz. 

Bazen kendi kendime ‘acaba filmden çok şey beklediğimden dolayı mı böyle bir hayal kırıklığı yaşadım’ diye sormadan da edemiyorum.

Yasin2.yazı-5Bakın bundan yaklaşık 3 yıl önce ‘Şu Bizim Karadeniz Filmleri’ adlı yazımda Karadeniz filmlerini genel itibariyle yazmıştım.

Yazımın sorunda bir soru sormuş ve kendi yanıtımı vermiştim. Şöyle ki;

Peki, Karadeniz’den hikâye çıkmaz mı?
Çıkar hem de destanlık hikâyeler. Karadeniz’de her köyde ve de hemen hemen her evde yaşanmış ‘sevdaluk’ hikâyeleri vardır. Ben bile birçoğunu duydum ve de şahit oldum. Bizim topraklarda doğup büyüyen ve sinema konusunda eğitim alan kişilere büyük görevler düşüyor. Eğer o yaşanmış hikâyeleri senaryoya dökerlerse hani şu meşhur aşk filmi ‘Issız Adam’ ve onun gibiler var ya, bizimkilerin yanında sıfır kalır.
İnşallah Karadeniz’de yaşanmış gerçek ‘sevdaluklar’ senaryoya dökülür. Tüm Türkiye’de aşk filmleri neymiş görür.

 

İşte aynen böyle yazmıştım.

Bakın bu 3 yıllık sürede birçok Karadeniz filmi çekildi. Fakat şu ana kadar istisnalar hariç hayal kırıklığına uğramaya devam ediyoruz.

Ey Karadenizli yapımcılar, yönetmenler ve oyuncular ya da Karadeniz filmi çekmek isteyen yurdumuzun her hangi bir yöresinden olan sinema emekçileri;

Lütfen yaptığınız Karadeniz filmlerini İstanbul bakış açısıyla değil; Trabzon, Rize Artvin vs kısaca Karadeniz bakış açısıyla çekin. Çekin ki otantik bir film olsun. Yoksa sonuç hüsran olur!

… Ve Son Nokta.

Doğanın “bozulabilir” en ufak parçası çekimdir; bunun birleştirilmesindeki ustalık da kurgu. (S. M. Eisenstein, Film Biçimi)

Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

#

‘YAĞMUR: KIYAMET ÇİÇEĞİ’ 4.SÜRGÜN ÇAYI GİBİ OLMUŞ” için 3 Yorum

 1. Eser : diyor ki:

  1.Film eleştirmeni misiniz ? Okumalar yapıyor musunuz ?
  2. Size nasıl köşe verebilmişler şaşırdım. İlk önce yazım konusuna bakınız.
  3. 1.soruma olumsuz cevap veriyorsanız eğer fazla yazmayın kendinizi küçültürsünüz. Sinematografiden anlamıyorsanız kuramları bilmiyorsanız film çözümlemeleri konusunda eğitimli değilseniz sizin bu şekilde eleştiri yazısı yazmanız kusura bakmayın ama haddiniz değildir. Doğru analiz nedir bilmiyorsunuz gelmiş sinema konusunda eleştiri yazısı yazıyorsunuz. Çoğu film eleştirmeni eleştiri yazısı yazarken ince eleyip sıkı dokuyor yine de zorlanıyor ancak siz gelmiş facebook durumu paylaşır gibi eleştiri yapıyorsunuz. Öncelikler kendi kulvarınızda zirveye çıkın sonra başka denizlere açılın, siz gelmiş okyanusa sandalla açılmaya çalışıyorsunuz.

  Film hakkında akıl veriyorsunuz ya ağlanacak halinize güldüm doğrusu. Kendinizi elit profilde gösterme çabanızı da anlamıyorum. Başlarda bir kalite var dedim, sonraları maalesef hüsran. Ne sitesi olduğunuzu çözmek sıkıntı hangi konuda iyi olduğunuzu bile bilmiyorsunuz. Gitmiş Eisenstein’ ın sözünü de yazmışsınız. Sanki yıllardır Eisenstein’ i okuyor kurgusal anlamda ona destek veriyor bütün makalelerini okuyormuş gibi. Sizin şu yazınıza ancak sizin gibi okumayan bilmeyen insanlar ”haklısın” diye cevap verir. Çok fazla yazamıyorum çünkü çok da yazsam anlamayıp inat işi daha iyisini yazarım kafasıyla hareket edeceksiniz. Bari kısa yazın imla sıkıntısı az olsun .

 2. serkan : diyor ki:

  Filmi arkadaşım ile birlikte izledik. Kazım Koyuncuya saygımızdan filmin sonuna kadar bekledik. Yoksa ikimizde kalkacaktık. Bu film bence böyle olmamalıydı

 3. Şenay : diyor ki:

  Aslında filmin eleştirecek çok konusu var. belki bir karadenizli olduğumdan mı ne hataları gördüm bilmiyorum ama kısaca beklentimin çok aklında çıktı diyebilirim

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RİZE’NİN “EN”LERİ – 2019

  14 Ocak 2020 Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Ara ara yaptığım yıl değerlendirmelerini bu yıl da yapalım dedik. Biliyorum ki bu değerlendirmelerime katılanlar dışında katılmayanlarda olacaktır. Tabii eksik bulanlarda. Bu gayet normal… En iyisi fazla zamanınızı almadan başlayalım geleneksel “EN”lerimize; Bana göre Rize’de 2019’un “EN”leri; Yılın belalısı: Vampir kelebek Yılın en ilginç tepkisi: Rizeli bir vatandaş marketlerdeki poşetlerin ücretli olmasına tepki olarak evindeki yırtık poşetleri iplikle dikti. Yılın en ilginç hizmeti: Rize sahilinde bazı işletme sahi...
 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...