• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YARIM ASIRLIK KARADENİZ TİYATROSU’NDA SEYİRCİ REKORU

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu oyunlar, 2016-2017 sanat sezonunda 35 bin 454 seyirci tarafından izlendi.


53 yıllık geçmişiyle perdesini hiç kapatmayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile birlikte bir rekoru elinde bulunduran Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBBKT), 2016-2017 sezonunda yeni bir rekora imza atarak toplam 35 bin 454 seyirciye ulaştı. Başkan Enver Yılmaz, OBBKT’nin Ordu ilinin kültür ve sanat yaşamına ışık tutan önemli bir marka olduğunu söyledi.

İLK OYUN “HÜLLECİ” İDİ

19 Haziran 1964’te kurulan ve perdesini hiç kapatmadan günümüze kadar gelebilme başarısını gösteren Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, seyirci sayısında da önemli bir rakama ulaştı.  Reşat Nuri Güntekin’in yazdığı ve ilk Genel Sanat Yönetmeni Ergun Köknar’ın yönettiği ”Hülleci” adlı oyunla 4 Şubat 1965 tarihinde perdelerini açan OBBKT, geride bıraktığı süre içerisinde değerinden hiçbir şey kaybetmedi. Büyükşehir Belediyesinin kuruluşunun ardından OBBKT, yeni yapılanması, salonu ve ulaşabildiği her yere tiyatroyu götürmesi ile seyirci sayısında rekorları alt üst etti.

GEÇTİĞİMİZ SEZONDA TOPLAM 4 OYUN SAHNELENDİ

2016-2017 sezonunda 2 yetişkin ve 2 de çocuk oyunu sahneleyen OBBKT, “Ayyar Hamza” adlı oyunu 72 kez sahneleyerek 12 bin 675, “Kral Çıplak” adlı oyunu 43 kez sahneleyerek 9 bin 41, “Ocak” adlı oyunu 33 kez sahneleyerek 4 bin 341 ve “Dağ Denize Kavuştu” adlı oyunu da 53 kez sahneleyerek 9 bin 397 seyirciye ulaştı.

OBBKT ÖNEMLİ BİR MARKADIR

Başkan Enver Yılmaz, OBBKT’nin 1964 yılından bu yana yaşadığı zor günlere rağmen perdelerini hiç kapatmadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ile birlikte bir rekoru elinde bulundurduğunu hatırlatarak, “OBBKT Ordu ilimizin kültür ve sanat yaşamına ışık tutan önemli bir markadır. Tiyatromuz, geçmişte olduğu gibi bugün de Ordu’nun kültür, eğlence ve sanat yönünden etkili bir kent olmasına özveriyle katkı sağlamayı sürdürüyor. 53 yıllık bu gurur, Ordulu hemşehrilerimizin ve kurulduğu günden bu yana tiyatromuzu kapatmayıp emek veren herkesin” diye konuştu.

OBBKT’Yİ DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞTIRACAĞIZ

OBBKT’nin seyirci sayısının rekor seviyelere ulaştığını belirten Başkan Yılmaz, “Yıllık izleyici sayımız artık 35 binin üzerinde. Göreve geldiğimiz ilk aylarda tiyatromuza daha fazla sahip çıkarak fiziki mekânımızda yenilemeye gittik, oyunlarımızı 19 ilçemizin tamamında ve taleplere göre il dışında sahneledik. Sanata olan bakışımızla ilgili olumsuz düşüncesi ve önyargısı olanların, yaptığımız hizmetler karşısında saygı duyduğunu biliyoruz. Büyükşehir olarak, OBBKT’yi daha da geniş kitlelere ulaştırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?