• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YAŞAM SAVUNMASI ÇALIŞTAYI TOPLANIYOR

Karadeniz’de sürdürüdüğü etkin mücadele ile Çevre sacunucuların ortak platformu Dekap Trabzon’da yapılacak çalıştay ile yol haritasını tartışıp karara bağlayacak.


11024654_761939977208675_8496566722787042612_n

Patikaa.com / Haber Merkezi


Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu “Yaşam Savunması Çalıştayı’nı” topluyor. DEKAP Yürütme Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında 4 Nisan 2015 Cumartesi günü Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi konferans salonunda saat 10.00-16.00 arası Yaşam Savunması kurultayına tüm yaşam savunucuları davet edildi.

DEKAP Yürütme Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi “Yaşam alanlarımıza yönelik sermaye saldırıları artarak sürüyorken, bu saldırılara karşı ülkemizin her yanından halk direnişleri yükseliyor.
Enerji ihtiyacı bahane edilerek derelerimiz, vadilerimiz, tarım alanlarımız talan ediliyor.
Siyanürlü maden çıkarma faaliyetleriyle ormanlarımız yok ediliyor; yaşam alanlarımız, havamız zehirleniyor.
Kentlerimiz sermayenin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda ranta ve yağmaya açılıyor.
Doğamıza ve yaşam alanlarımıza dönük bu büyük yağma harekâtına karşı, ülkemizin dört bir yanından yaşam savunucularının direnişleri yükseliyor.
Yaşam savunucularının ülke çapındaki direnişleri bugüne kadar pek çok sermaye saldırısını durdurdu.
Ancak çoğunlukla kendi yaşam alanını koruma amacıyla örgütlenen direnişler birçok yerde başarılar elde etse de, sermaye saldırılarını topyekûn geri püskürtülemedi.
Bugün, sermayenin bu büyük saldırısına karşı yerel direnişlerin dayanışma ilişkilerini de aşan, ortak direniş biçimlerini oluşturmaya ihtiyacımız var.
Doğayı ve yaşamı savunanların bugüne kadar örgütledikleri direnişleri konuşmak, ileriye dönük dayanışma ve ortak mücadele yöntemlerini tartışmak üzere, “Yaşam Savunması Çalıştayı’nda” buluşuyoruz.
Dere boylarında, ormanlarında, tarım alanlarında, mahallelerinde doğayı ve yaşamı savunma mücadelesi veren bütün yaşam savunucularını çalıştayımıza çağırıyor, davet ediyoruz.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?