• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YAŞAR KURT’TAN KARADENİZ ALBÜMÜ

Türk Rock müziğinin sevilen sanatçılarından Yaşar Kurt, içerisinde 8 eserin yer aldığı hemşin yaylaları adlı karadeniz albümü ile müzikseverlerin karşısına çıktı.


YAŞAR KURT’TAN KARADENİZ ALBÜMÜ-2


Patikaa.com / Haber Merkezi


Yaşar Kurt’tan %100 Karadeniz albümü. Türk Rock müziğinin önemli sanatçılarından olan Yaşar Kurt yeni albümü ile sevenlerine yeniden merhaba dedi.

Yaşar Kurt’un etiketiyle daha önce birçok dizide beğeniyle dinlenen Karadeniz türkülerinden oluşan “Hemşin Yaylaları” adlı albüm Mert Müzik’ten çıktı. Albüm müzik marketlerde ve dijital platformlarda satışa çıktı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde çekilen ve Show TV’de yayınlanan “Sevdaluk” dizisinde Yaşar Kurt birbirinden güzel Karadeniz türküleri seslendirmişti.

İşte Albümde Yer Alan Türküler
– Ha Bu Ander Sevdaluk
– Yanduğume 1
– Samistal Yaylası
– Hemşin Yaylaları
– Denizde Karartı Var
– Gelevera Deresi (Akustik)
– Yanduğume 2
– Gelevera Deresi

Yaşar Kurt kimdir?
1968 yılında İstanbul’da doğan sanatçı ilk ve ortaokulu Küçükbakkalköy’de okudu. Sanatçının Fikirtepe Mehmet Beyazıt lisesindeki tiyatro çalışmaları, düşüncelerine ve hayatına yön veren önemli deneyimlerin kazanılmasına sebep oldu. 1989 yılında oynadığı yarı şaka yarı ciddi TV kabaresi oyunculuğu meslek edinme kararını pekiştirdi. Sanatçı kaçırdığı bir sınavdan sonra Açık Öğretim İktisat bölümüne yazıldı. Ortaokulda teyze oğlunun hediye ettiği akustik gitar en iyi oyuncağı ve en yakın arkadaşı oldu. Bu gitarla besteler yaptı. İlk müzik grubu beyaz yunus ile Kadıköy’de tanıştı.

Müzikte alternatif peşinde olması, sivri dili ve kuraldışı tarzı ile grup bir müddet sonra dağıldı ve iki kişi kaldılar. Yaşar kurt tek başına devam etmek istemediği için tamda bu dönemde bir davet üzerine Almanya Wuppertal’a gitti. Orada yılbaşında Ada Restoran’da yılbaşı gecesi programında kendine ait alternatif şarkılarını yorumladı. Köln’de, dünyanın en iyi stüdyolarının birinde, sokak şarkılarını ödünç bir gitar ile üç saatte kaydetti ve o şarkıları 1994 yılında sokak şarkıları adıyla yayınlandı. Sanatçı Berlin’e yerleşti ve Rosa doğdu. Sanatçı müzik ve tiyatro dışında fabrika işçiliği, gazete dağıtımı, lunapark da çeşitli işler yaparken oyunculuk yapabilecek kadar Almanca öğrendi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?