• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YASON’UN CAZİBESİNİ ARTIRACAK TURİZM HAMLESİ

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Yason Burnu Yarımadasında Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni turizm projesi hayata geçirilecek.


yasonun-cazibesini-artiracak-turizm-hamlesi-3Ordu’yu turizmde marka kent yapma yolunda büyük projelere imza atmaya devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, halktan gelen yoğun talep doğrultusunda bir yeni projeyi daha hayata geçirecek. Perşembe ilçesi Çaytepe Mahallesi’nde bulunan birinci derece arkeolojik ve ikinci derece doğal sit alanı olan tescilli Yason Kilisesi’nin de içinde bulunduğu Yason Burnu Yarımadası çevresi, Büyükşehir’in dokunuşlarıyla yeniden hayat bulacak.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve turistik yapısıyla özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Yason Burnu Yarımadası çevresinde halktan gelen yoğun talep doğrultusunda bazı düzenlemeler yapacak. Yason Kilisesi’nin de içinde yer aldığı Yason Burnu’nun ziyaretçi potansiyeli açısından son derece önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi olarak, Ordu’nun turizm kenti olma yolundaki iddiasına desteğimiz tam. Bu hedefin sözde kalmaması için yerel yöneticiler olarak, üzerimize düşeni yapıyoruz. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Yason’un ilimizin turizmi açısından ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Restorasyonu gerçekleştirilen Yason Kilisesi’nin de içinde bulunduğu alanda yapılması gereken düzenlemeler için elimizi taşın altına koyduk. Bu doğrultuda birtakım altyapı eksiklikleri bulunan alana ziyaretçilerin araçlarını bırakabilecekleri açık otopark, çevreye zarar vermeden dolaşabilecekleri gezi yolları ve ihtiyaçlarını giderebilecekleri lavabonun yapılması için girişimlerimizi başlattık. Kilisenin giriş kısmında yer alan bekçi kulübesini de alanın doğal ve kültürel yapısına uygun olarak yeniden inşa edeceğiz” diye konuştu.

yasonun-cazibesini-artiracak-turizm-hamlesi-2Projesi hazır olan ve Samsun Koruma Kurulundan gelecek onayın ardından ihalesi yapılarak çalışmalarına başlanacak proje ile bir sorun daha çözüme kavuşmuş olacak.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?