• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
 • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
 • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
 • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YAYLALAR ÇİÇEK AÇTI


Uğur Biryol
ugurbiryol@patikaa.com

YAYLALAR-ÇİÇEK-AÇTI-2Doğu Karadeniz’in en özel vadilerinden biri olan Fırtına Vadisi ve çevresindeki yaylalarda baharın tüm coşkusunu şu günlerde gözlemlemek mümkün.

Türlü çiçeğin yamaçlara yayıldığını, meyve ağaçlarının çiçeklendiğini, ağaçların delicesine yeşerdiğini, derenin eriyen karlarla depreştiğini görmek bambaşka bir his veriyor insana. Bu coşkuyu katmerlendiren tabiat varlıklarından biri de hiç şüphesiz kumar çiçekleri. Türkiye’deki 6 değişik kumar çiçeğinin Karadeniz bölgesindeki türleri, baharda Karadeniz dağlarını renk cümbüşüne büründü- rür. Aslında Karadeniz’de mevsim dönüşümlerinin her biri ayrı bir güzelliktedir; bölgeye giden az çok bunun ne demek olduğunu anlar. Ben, mesela Çamlıhemşin’de geçen çocukluğumda en çok sonbahar mevsimine geçişi severdim. Ama ilkbaharın da es geçilmeyecek o kadar çok yanı var ki… En başta, ağır bir kış yükünün altında dinginleşen gürgen, ıhlamur, kestane ve kızılağaçların renklerinden başlamak gerekir. Her birinin dallarında ayrı bir telaş vardır ve hepsi kendini nemli bir yaz mevsimine hazırlar. Çünkü gurbetçisi bol olan Karadeniz bölgesinin yazlık misafirlerinin en çok kendilerini seyredeceğini bilirler. Ve çıplak gözle kışın çok rahat seçilebilen orman örtüsü, baharın gelişiyle artık yavaş yavaş bütünün içinde kaybolur. Peki sadece ağaçlar mı? Elbette değil. Baharla birlikte, sadece doğa değil her şey canlanır adeta. İlk olarak; bütün bir kışı ahırda geçirmek zorunda kalan ve sahiplerinin karlı ormanlardan getirdiği ve Hemşinliler’in “alaf” dediği kumar ağaçlarının yapraklarıyla karnını doyuran süt ineklerinin bayramıdır bahar mevsimi.

YAYLALAR-ÇİÇEK-AÇTI-4Doğu Karadeniz’in en bilineni: Kumar çiçeği

Türkiye’de doğal olarak 6 kumar çiçeği türü bulunmaktadır. Kumarlar genelde nemli, yağışlı ve serin ortamları sevdiğinden, çoğunlukla Karadeniz Bölgesi’nde, başta da Doğu Karadeniz’de yayılır. Çat Vadisi, Çamlıhemşin’den 25 km. uzaklıkta geniş bir vadidir. Bu vadinin her yamacında şimdilerde özellikle kumarların iki bilinen türü gözlemlenebilir. Bunlardan biri bilimsel ismiyle Rhododendron ponticum yani kara kumardır. Kara kumarlar genellikle 3-4 metre boylarda çalı, bazen de 5-6 metre, her dem yeşil küçük bir ağaç türüdür. Yaprakları deri gibi sert, geniş şerit ya da elips şeklinde, tam kenarlı, üst yüzü parlak yeşil, alt yüzü ise soluk mat yeşil olan kara kumarların her iki yüzü de tüysüzdür. Çiçekleri teker teker değil, bileşik salkım halinde oluşan kara kumarların taç yaprakları ise huni gibi birleşik, mor, pembe, bazen de leylak kırmızısı renginde olur. Genellikle mayıs ve haziranda çiçeklenir. Kara kumarların çiçeklerinden elde edilen ballardan fazlaca tüketildiğinde ise tehlike çanları çalıyor demektir. Çünkü çiçeklerinin nektarlarında “erikolin ve andromedotoksin glikozitleri” olduğundan, bu çiçekleri ziyaret eden arıların yaptığı bal zehir etkisi yaratır. O nedenle bu çiçeklere bölgede zehir anlamında ‘ağu’ denir.

YAYLALAR-ÇİÇEK-AÇTI-3Kumar çiçeğinin balı güzel olur

Özellikle Karadeniz’in birçok bölgesinde, Hemşin’de kumar çiçeği denen çi- çekler açar dere kenarlarında. Latince ismi Rhododendron olan bu morlu, sarı- lı, beyazlı çiçeğin yedi çeşidi vardır. Ve her biri açtığı yükseltilerde tabiata ayrı bir farklılık kazandırır. Orman altlarındaki mor renkli kumar çiçekleri ile orman içindeki sarı renkli kumar çiçeklerinin kokusu biz insanlar kadar arıları da cezbeder. Arıların kumar çiçeklerinden aldığı özler, Karadeniz vadilerinin tadı- na doyulmaz ballarını oluşturur. Baharla birlikte sadece orman gülleri değil, bir- çok endemik tür de kendini görücüye çıkarmaya başlar. Karadeniz bölgesinin kendi içinde 2400 tür bitki barındırdığı yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. İşte bu 2400 tür bitkinin birlikte arz-ı endam etmesi, bölgede baharın mükemmel tablosunu oluşturur. Yaylanın bazı bö- lümleri mor, mavi ve sarı renkli yayla çiçekleriyle adeta süslenir.

YAYLALAR-ÇİÇEK-AÇTI-5Doğayla insanın yazılmamış öyküsü

Bahar mevsimi toprağın çözülüşünün, suyun toprağa kavuşmasının hikâyesidir bir bakıma. Karadeniz bölgesinde ise yaylaya çıkışın muştulayıcısıdır. Karadeniz’de bahar mevsimi yaylaya çıkmaya hazırlanan yaylacıların ve canlarından çok sevdikleri hayvanlarının yaz birlikteliğinin başlangıç öyküsüdür. Kendini hiç sakınmadan doğaya bırakan insanların ve özgürce yaylalarda dolaşan hayvanların; binlerce renk ve çeşitte bitkinin; yağmurların, masmavi gökyüzünün yazılmamış öyküsüdür bahar mevsimi Karadeniz’de. Karadeniz’e gitmek isteyenlere önerim, bir defa olsun bahar mevsiminde görmeleri. Baharla birlikte Karadeniz dağlarında tazelenmek, eminim çok iyi gelecektir.

Not: Onair dergisinde yer alan bu yazı Uğur Biryol’un özel izniyle patikaa.com’da yayınlanmıştır. Gazeteci Biryol’un yazılarına yer vermeye devam edeceğiz.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RİZE’NİN “EN”LERİ – 2019

  14 Ocak 2020 Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Ara ara yaptığım yıl değerlendirmelerini bu yıl da yapalım dedik. Biliyorum ki bu değerlendirmelerime katılanlar dışında katılmayanlarda olacaktır. Tabii eksik bulanlarda. Bu gayet normal… En iyisi fazla zamanınızı almadan başlayalım geleneksel “EN”lerimize; Bana göre Rize’de 2019’un “EN”leri; Yılın belalısı: Vampir kelebek Yılın en ilginç tepkisi: Rizeli bir vatandaş marketlerdeki poşetlerin ücretli olmasına tepki olarak evindeki yırtık poşetleri iplikle dikti. Yılın en ilginç hizmeti: Rize sahilinde bazı işletme sahi...
 • TULUMUN YARATACAĞI DOMİNO ETKİSİ…

  03 Ağustos 2019 Gelenek, Genel, Köşe Yazarları, Tüm Manşetler

  Geçtiğimiz hafta sonu 30. Uluslararası Rize Çay, Turizm ve Yaz Sporları Festivaliyle eş zamanlı olarak Ardeşen’de gerçekleştirilen 10. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali yöre halkı ve turistler tarafından büyük ilgi toplamış aldığım duyumlara göre... Elbette bu beni çok mutlu eden bir durum… Neden mi? Bölge insanının sesini duyduğunda kendisini en iyi hissettiği müzik aletidir tulum… Hele de kemençeyle beraber gelirse kulağa o güzelim nağmeler… Mest olur yöre halkı… 7’sinden 70’ine… İşte bu yüzden de akademisyenlerin akademik süreçleri ...
 • KARADENİZ KANALI NASIL OLMAMALI?

  02 Nisan 2018 Genel, Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  Aslında TV sahipleri iyi bir Karadeniz kanalını herkese izlettirmek ister. Yönetici ve personellerde iyi bir Karadeniz kanalında çalışmak ister. İzleyicide doğal olarak iyi bir Karadeniz kanalını izlemek ister. Herkes iyisini ister de peki karşılığını bulabilir mi? İşte bu Karadeniz kanalları için genel anlamda maalesef bugüne kadar pek mümkün olmadı. İstisnalar hariç. Yukarıda bahsettiğim üç gruptan en doğal hak şüphesiz izleyicinindir. Diğer iki grubun, izleyicilerin bu ihtiyacını karşılamak zorunluluğu vardır. Peki izleyicinin bu i...
 • ŞU BİZUM KARADENİZLİ MEDYA PATRONLARI

  12 Şubat 2018 Köşe Yazarları, Medya, Tüm Manşetler

  ‘Türkiye’de Medya Karadenizlilerden Sorulur’ desem sanırım ezici çoğunluk “aynen öyle” der. Ama bir kısımda belki de “hiçte bile” der. Peki, “hiçte bile” diyenlere; Doğan Medya Grubu, Turkuvaz Medya Grubu, Ciner Medya Grubu ve Türk Medya Grubu’nun sahipleri aslen Karadenizli desem… Sanırım bu seferde “nasıl yani” diyeceklerdir. “Nasıl yani” diyenlere şöyle bir açılım yapalım o halde… Doğan Medya Grubu sahibi: Aydın Doğan, Gümüşhaneli Turkuvaz Medya Grubu sahibi:  Ömer Faruk Kalyoncu, Trabzonlu Ciner Medya Grubu sahibi: Turgay Cin...