• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YEMEK YARIŞMASI’NDA KARADENİZ BİRİNCİSİ BELİRLENDİ

2.Türkiye Yemek yarışması ve Altın Tencere Türkiye Ödülleri Karadeniz Bölgesi Finali Rize’de yapıldı. Yarışmada patlıcan kebabıyla Kemal Çelik, İbrahim Gültekin ve Orhan Öztürk’ün oluşturduğu Rize Ekibi 1. oldu.


Rize-YemekYarışması-2Sunuculuğunu İnci Ertuğrul’un yaptığı, 2.Türkiye Yemek yarışması ve Altın Tencere Türkiye Ödülleri Karadeniz Bölgesi Finali, engelli ve engelsiz yarışmacıların birlikte katıldığı yemek yarışması Rize İsmail Kahraman Kültür Merkezinde yapıldı.

Yarışmaya davetli olarak, Ak Parti Rize Milletvekili adayları Hasan Karal, Hikmet Ayar, Osman Aşkın Bak, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, İl Müftüsü Yusuf Doğan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Engelli bireylerin yetenek ve üretim potansiyellerine dikkat çekerek istihdam imkanlarını arttırmak maksadıyla, ülke genelinde engelli engelsiz yarışmacıların birlikte katıldığı yarışmada yarışmacılar yemek pişirerek hünerlerini sergiledi.

Rize-YemekYarışması-3Jüri eşliğinde yapılan yemek yarışmasında Karadeniz yöresine ait yemeklere de yer verilerek Rize’nin yemek kültüründen örnekler de sergilendi.

Karadeniz bölgesi Finali Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bağcılar Belediyesi ve Birlikte Daha Güzel Ajansının organizesinde,Rize Belediyesinin ev sahipliğinde, ÇAYKUR, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası sponsorluğunda gerçekleştirildi.

Kısa bir tanıtım filmi ile başlayan yemek yarışmada açılış konuşmasını Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap yaptı.

Rize-YemekYarışması-5Başkan Kasap konuşmasında, engelli bireylerin yetenek ve üretim potansiyeline dikkat çekerek engelli vatandaşların gönüllerindeki yerinin çok ayrı olduğunu belirterek, “Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmanın mutluluğu içerisinde bulunmaktayım. Rize Belediyesi olarak sosyal ve kültürel faaliyetleri önemsiyoruz. ‘Engelsiz Rize’ projemiz çerçevesinde hemşerilerimizin daha yaşanabilir bir şehirde olmalarını sağlamak açısından şehir içerisinde yaptığımız ve yapmaya devam ettiğimiz düzenlemelerin yanında, bu tür organizasyonlara da destek vermekteyiz. Bu organizasyonun Rize’de yapılmasında büyük emeği olan başta Rize Milletvekilimiz Hasan Karal’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Rize Milletvekili ve Ak Parti Rize Milletvekili Adayı Hasan Karal yapmış olduğu açıklamada, “Rize’miz ilk defa böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Bu organizasyonun Rize’de yapılması için bizler destek verdik ve Rize Belediye Başkanımız ev sahipliği yaptı. Bu manada kendilerine teşekkür ediyorum. Engellilerimiz konusunda farkındalık oluşturabilmek çok önemli ve ortaya güzel bir eser çıktı. Her birimizin hayatımızda birer engelli olabilme ihtimalimiz var. Ne mutlu engelli olup hayata pozitif bakabilenlere. Engelsiz insanlarımızın en önemli görevleri engelli kardeşlerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi noktasında ellerinden gelen gayreti ortaya koyabilmeleridir. Bunun insanlık görevi olduğu unutulmamalıdır. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Protokol konuşmalarının ardından yarışmacıların yapmış olduğu birbirinden güzel yemekler Jüri tarafından değerlendirilerek yarışmada yapmış oldukları patlıcan kebabıyla Kemal Çelik, İbrahim Gültekin ve Orhan Öztürk’ün oluşturduğu Rize Ekibi 1. oldu.

Rize-YemekYarışması-4Birinci olan yarışmacı 2 Mayıs 2015 Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak 2. Türkiye Yemek yarışması ve Altın Tencere Türkiye Ödülleri’ne katılma hakkı kazandı.

Program sonunda Bağcılar Belediyesi engelli kursiyerleri tarafından yapılmış olan yağlı boya tablo program organizatörü tarafından Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap’a günün anısında takdim edildi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?