• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YENİ ADRES ALACAHAN

Trabzon Valisi Öz: “Trabzon’da kültürün, turizmin, yöresel ürünlerin, el sanatlarının ve bunlarla ilgili her türlü eğitimin yeni adresi Alacahan olacak” dedi.


ÜretenAlacahan2

Alacahan’da Üreten Kadınların Umutları Yeşeriyor

Trabzon Valiliği tarafından restorasyonu yaklaşık 3 milyon TL’ye tamamlanan tarihi Alacahan’da, Halk Eğitim Merkezi ile Olgunlaşma Enstitüsü tarafından kadınlara meslek eğitimi verilirken ürettikleri ürünleri pazarlama ve satma imkanı da sunuluyor.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, yöresel el sanatları alanında üretim ve mesleki eğitimin başladığı Alacahan’ı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

ÜretenAlacahan3Yakın bir zamanda Alacahan’ın açılışını yapmayı planladıklarını belirten Vali Öz, “Alacahan’da son aşamaya gelindi. Alacahan’da kadınlar şimdiden mesleki eğitime ve ürettikleri ürünlerini satmaya başladılar. Gerekli teşrif, donanımı ve altyapıyı büyük bir oranda tamamladık. Trabzon’un bütün değerlerinin, güzelliklerinin sunulduğu ve yöresel el sanatlarının üretilip sergilendiği güzel bir mekan oluşması için gayret gösteriyoruz. Önümüzdeki günlerde buradaki üretimin ve uygulamanın hem Trabzonluların hem de dışarıdan gelen ziyaretçilerimizin de ilgisini çekecek güzel bir merkez olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

ÜretenAlacahan4Burada Hazır Ürün Satılmasına Müsaade Edilmeyecek

Alacahan’daki incelemelerin ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürü ile Olgunlaşma Enstitüsü Müdür vekilinden eksikliklerin tamamlanmasını isteyen Vali Öz, “Trabzon’da kültürün, turizmin, yöresel ürünlerin, el sanatlarının ve bunlarla ilgili mesleki eğitimin yeni adresi Alacahan olacak. Amacımız Halk Eğitim Merkezimiz, Olgunlaşma Enstitümüz, Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün ortaklığında yöresel el sanatları ile ilgili bütün eğitimleri ve üretimleri burada yaparak ekonomiye kazandırmaktır” dedi.

ÜretenAlacahan5Alacahan’da dışarıdan hazır ürün getirilip satılmasına müsaade edilmeyeceğini ifade eden Vali Öz, “Burada sadece üretilen el sanatları ürünlerinin satışı yapılacak. Bu bölgedeki kadınlarımız başta olmak üzere meslek edinmeye ihtiyacı olan ve bu alanda istekli olanlara bütün kapıları açacağız. Onlar burada hem meslek öğrenecekler, hem üretecekler, hem de ürettiklerini satıp ekonomiye para kazandıracaklar. Gelen turları da buraya yönlendireceğiz. Ayrıca buradaki el sanatları üretimlerini Alacahan’a yakışır bir isimle markalaşmasını sağlamalıyız. İstiyoruz ki burası Trabzon turizminde yöresel el sanatlarını görmek isteyenlerin onu yaşayarak uygulamak isteyenlerin adresi olsun” şeklinde konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?