• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YENİ YUSUFELİ’DE YÖRESEL MİMARİ

Yusufeli Belediyesi, Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri mimarisinin, geleneksel yöre mimarisini yansıtacak şekilde uygulanması için proje çalışmalarını başlattı.


YusufeliMimariEvler-2Artvin ili ve ilçelerinde kültür varlıkları konusunda yıllardır araştırmalarda bulunan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Osman Aytekin ve ekibi, Yusufeli’de incelemelerde bulundu.

Geçtiğimiz haftasonu Yusufeli’nin İşhan ve Kılıçkaya Köylerinde araştırma yapan Yrd. Doç.Dr. Osman Aytekin, Yusufeli’ne özgü konakları ve evleri inceledi. Geçmişten günümüze kadar gelen ve Yusufeli’ne özgü mimari özellikleri barındıran bu ev ve konaklar, yeni ilçenin mimari projelerinde örnek alınacak.

Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, yöresel mimariyi yeni ilçe yerine taşıyarak, yılların birikimi sonucunda ortaya çıkan kültürel mirası koruma amacında olduklarını söyledi.

Başkan Eyüp Aytekin, “söz konusu mimari projelerin yapılması için üniversitelerin ilgili bölümlerindeki akademisyenlerden ve bu konu üzerine faaliyet gösteren şirketlerden yararlanmayı planladık. Ortaya çıkacak projeler, yeni ilçe yerinde kültür ve tabiat varlıkları ile tarihî dokunun ve kent tarihi bakımından önem taşıyan mekânların korunmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Proje ekibinin incelemeleri neticesinde ortaya çıkacak olan çalışma, tamamlandıktan sonra Yusufeli Belediyesine teslim edilecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?