• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Aralık 2014

YEREL VE AKADEMİK MUCİTLER RİZE’DE BULUŞTU

Rize Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen ‘Yerel ve Akademik Mucitler Buluşuyor’ çalıştayı İsmail Kahraman Kültür Merkezi’nde yapıldı.


MucitlerRizedeBuluştu3Yerel ve Akademik Mucitler Buluşuyor’ Çalıştayına; Rize Valisi Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Jd. Kd. Alb. İsmet Cansaran, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, RTE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, Belediye Başkan Yardımcıları, Rektör Yardımcıları, mucitler ve vatandaşlar katıldı.

MucitlerRizedeBuluştu1Çalıştay da açılış konuşması yapan RTE Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, “Üniversitemiz ve Rize Belediyemizin ortaklaşa düzenlemiş olduğu bu çalıştay bir kaç noktada önem arz etmektedir. Her şeyden önce bu faaliyet akademik çevre ile yerel anlamda bir takım faaliyetler yapan, bir takım buluşlar ortaya koyan siz değerli katılımcıları bir araya getiren bir etkinliktir. İşin teoriğini yapanlarla pratiğini yapan insanların bir araya gelmesinin zor olmuş olduğunu görüyoruz. Bu çalıştay’ın diğer bir önemi ise Belediyemiz ile Üniversitemiz gibi farklı kurumların el ele vererek birlikte düzenlemiş olduğu bir faaliyet olmasıdır. Bu organizasyonda emeği geçen Rize Belediye Başkanımız sayın Prof. Dr. Reşat Kasap’a ve onun şahsında belediye çalışanlarına vermiş oldukları destekten ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

MucitlerRizedeBuluştu2Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap yapmış olduğu konuşmada, “Araştırma ve geliştirmeden yoksun bir toplum, köle olmaya mahkumdur. Eğer bir toplumda yenilikçi bir bakış açısı yoksa o toplum devamlı olarak dışa bağlıdır. Araştırma ve geliştirmenin birinci derecede kaynağı üniversitelerdir. Günümüzde Üniversiteler toplumla iç içe toplumun problemleri ile birlikte yeni görevler yüklendiler. Bir akademisyen olarak uzun yıllar Üniversitelerin yeniden yapılanması çerçevesindeki faaliyetlerim dolayısıyla Üniversitelerin toplumun hizmetinde rol almasını ortaya koyan yeni görevi içerisinde şuanda bulunduğum Belediye Başkanlığı görevim ile bilginin topluma yayılması anlamında belediye olarak bir aracı rolünü üstlenmiş bulunmaktayız. Önümüzde ki yıllarda bu çalıştayın çerçevesi genişletilip Türkiye çapında bir çalıştay gerçekleştirilebilir. Amacımız burada bölgemizin kıvrak zekasıyla kendi becerisiyle ortaya koymuş olduğu buluşları, akademik bilgi ile birleştirerek oluşacak yeni sinerjinin topluma yeni bakış açılar sağlamaktır. Bu anlamda çalıştayda emeği geçen başta Sayın Rektörümüz ve emeği geçen herkese ve diğer paydaşlarımıza, burada sunum yapan konuşmacılarımıza teşekkür ediyor, çalıştayımızın ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

MucitlerRizedeBuluştu4Ardından mucitler sırasıyla icatlarını ve projelerini görsel olarak katılımcılara aktardı. Mucit Salim Pınarbaş, ‘Otomatik Çay Makası’, ‘Organik Gübre Makinesi’ ve ‘Sensörlü Görme Engelli Bastonu’ icadını ne şekilde yaptığını anlattı.

‘İnsansız Hava Aracını’ tanıtan Öğretim Görevlisi Murat Hacımurtazaoğlu, araştırma ve geliştirme çalışmalarını anlattı. Hacımurtazaoğlu’nun sunumundan sonra mucitlerin icad ettikleri materyallerin sergilendiği salona geçildi.

MucitlerRizedeBuluştu7Vali Yazıcı’nın açılışını yaptığı sergideki model ve görsel eserler incelenerek mucitlerinden kullanım amaçlarına yönelik bilgiler alındı.

Çalıştayın ikinci oturumu ‘Krom Aliminyum Harf Bükme Makinası’ icadı olan Fikret Arifoğlu’nun konuşmalarıyla devam etti. Çalıştay sırasıyla ‘Kistik Fibrozis Hastalığı’ tanı saati icadı ile Yrd. Doç. Dr. Derya Bal Atuntaş, ‘Yeşil Çay Konsantre Sıvı İcadıyla’ Ziraat Mühendisi Ahmet Demirci, ‘Tasnifsiz Kuruçay İmalatı Makinesiyle’ Ziraat Mühendisi Namın Er, ‘Güvenli Go-Kart Projesi’ ile Öğretmen Ahmet İsmailoğlu ve son olarak Öğretim Görevlisi Hüseyin Atalay’ın ‘Sanal Dünya Uygulaması’ adlı projesiyle sona erdi.

MucitlerRizedeBuluştu5Çalıştay, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap ve RTE Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın mucitlere teşekkür plaketlerinin takdimiyle sonlandırıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?