• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

25 Temmuz 2015

YEŞİL YOL ÇALIŞMALARI ÖNCE BAŞLADI SONRA DURDURULDU

Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Samistal Yaylası’nda Yeşil Yol projesi kapsamında yol yapım çalışmasına yeniden başlandı. Fakat Fırtına İnisiyatifi üyelerinin tepkisi üzerine yeniden durduruldu.


YeşilYol-durduruldu-3Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi Samistal Yaylası’nda Yeşil Yol projesi kapsamında geçtiğimiz hafta başlayan yol yapım çalışması, Fırtına İnisiyatifi üyelerinin tepkisi üzerine durdurulmuştu. Tepkilerin sürmesi nedeniyle bir hafta kadar ara verilen çalışmalar geçtiğimiz gün yeniden başladı. İş makinelerinin çalışmasıyla yayla sakinleri çalışmayı engellemek için yeniden iş makinelerinin önünde eylem yaptı. İş makinelerinin çalıştığını haber alan Fırtına İnisiyatifi üyelerinin çalışma sahasına ulaşmasıyla iş makineleri çalışmaya yeniden ara vermek zorunda kaldı.

YeşilYol-durduruldu-2Fırtına İnisiyatifi’nden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı;

“Bugün saat 11.30’da Samistal Yaylasi’nda nöbet tutan yaylacılarımız, yaklaşan şantiye aracını fark edip, 500 metre uzaklıktaki projesiz-plansız yol çalışmalarının sürdüğü alana gitti. Önce konuşarak, ardından ise pasif eylemle is makinesini durdurmaya çalıştılar. Ancak operator insanların güvenliğini hiçe sayarak makineyi çalıştırmaya, oturan yaylacıların etrafındaki alani kazmaya devam etti. Bu şekilde 10 metre kadar ilerledikten sonra yayladan yapılan acil çağrıya yetişen komsu yaylalılar ve Çamlıhemşin halkı is makinelerinin bulunduğu alana ulaşınca çalışmalar durdu. Is makinesinin uzaklaştırılmasını ve yargı kararı çıkana kadar çalışmalara başlanmamasını istediğimizi bir kez daha söyledik.”

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?