• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

27 Haziran 2015

YEŞİL YOL KARADENİZ’İN TURİST SAYISINI 5’E KATLAYACAK

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce Yeşil Yol projenin tamamlanmasının ardından bölgeye gelen turist sayısının 5’e katlanacağını tahmin ettiklerini söyledi.


EkremYüceTürkiye, dünya turizm merkezi olma yolunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Avrupa’nın ve Türkiye’nin deniz dolgusu üzerine inşa edilen tek havaalanı olan Ordu-Giresun Havalamanının açılmasının ardından, emlak fiyatları artmış, körfez bölgesinin ünlü iş adamları bölgeye akın etmişti.

Karadeniz yaylalarını birbirine birbirine bağlayacak ve 2018 yılında yapımı tamamlanacak olan “Yeşil Yol” projeside bölge turizm gelirini 5’e katlayacak. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Artvin gibi 8 ili kapsayan Yeşil projesi hakkında bilgi veren Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, “Bu proje, yaylalar arasındaki geçişi sağlamak, bir kordon oluşturmak amacıyla yapılmaktadır ancak zaten yaylalar arasında bir koridor var. Biz sadece bu koridoru daha kullanılabilir hale getiriyoruz. Hiçbir şekilde üst standartlarda yol yapmıyoruz. Biz yaylalara doğayla bütünleşebilecek şartlarda yol yapıyoruz. Böylelikle doğanın da yapısı bozulmuyor” dedi ve şöyle devam etti: Bölgede turist sayısı 5’e katlanacak. Yeşil Yol Projesi ile doğayı koruma ve kollama dengelerini gözeterek bölge turizmini, hem bölge insanımızı hem ülke insanımızı hem de yurt dışından gelecek insanlarımızı Karadeniz yaylaları ile bütünleşmesini ve doğanın zenginliklerinden istifade etmelerini sağlamayı amaçlıyoruz. Yabancı bir turist 40 yaylayı bir haftalık zaman dilimi çerisinde gezebilecek.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?