• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

24 Ağustos 2015

‘YEŞİL YOL’ KARŞITLARI, BU KEZ ŞEHİRDE SESLERİNİ DUYURDU

Karadeniz’de 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak olan Yeşil Yol Projesi’ne tepki gösteren çevreciler ve köylüler, Rize Valiliği önünde basın açıklamasında bulundular


‘YEŞİL-YOL’-KARŞITLARI,-BU-KEZ-ŞEHİRDE-2Eylemlerini ve basın açıklamalarını 2 bin rakımın üzerindeki Rize’nin yaylalarında gerçekleştiren ‘Yeşil Yol’ karşıtları, bu kez seslerini duyurabilmek için şehre inerek Rize Valiliği önünde basın açıklamasında bulundular.

Yapılan eylemde Fırtına İnisiyatifi adına konuşan Heva Reyhan, “Fırtına Vadisi’nde Samistal ve Kavrun Yaylası arasında yapılan adı yeşil ama özü kara olan, yıkım dolu bir yol projesi var. Bu yol doğal sit alanının ortasından, bu alanı doğudan batıya bölecek bir yol. Bu yol Milli Park alanının ortasından, korunan alanı da ikiye bölecek bir yol. Alpin çayırları kazıyacak bir yol. Bu yol dünyanın 200 ekolojik bölgesinden biri olan alanda,Avrupa’nın 100 acil korunması gereken sıcak noktası içerisinde inşa ediliyor.” dedi.

‘YEŞİL-YOL’-KARŞITLARI,-BU-KEZ-ŞEHİRDE-3Korunan alanların ülkelerin dünyaya gururla gösterebileceği prestijli alanlar olduğuna dikkat çeken Reyhan, Yeşil Yol çalışmalarının yeniden başlatılması adına jandarma eşliğinde yaylaya gece yarısı baskın yapıldığını hatırlatarak, “Barışçıl, demokratik ve her türlü şiddeti reddeden ama sonuna kadar da doğal yaşam alanlarını savunmaya kararlı bir topluluk olarak dağda 45 gün bekledik. Biz dağda 45 gün nöbet tutan şiddeti reddeden barışçıl insanlar iken üzerimize sabaha karşı saat 3,5’da savaşmaya hazır bir bölük asker gönderildi. 100 asker, yarısı kadar da polis Samistal’e gelip, dozeri korumaya aldılar.” diye konuştu.

Açıklamanın okunmasının ardından tulum ustası Bülent Bekar’ın çaldığı tulum müziği eşliğinde horon oynandı. Grup üyeleri eylemlerinin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?