• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YEŞİL YOL’A KARŞI BİR BELGESEL: “GÖZYAŞI YOLU”

Karadeniz’de yaşanan doğa tahribatlarını konu edinen “Gözyaşı Yolu” belgeseli tamamlandı. Belgesel özel bir gösterimin ardından birçok festivale katılacak.


GözyaşıYolu-BelgeseliYeşil Yol’a karşı “Gözyaşı Yolu” Belgeseli çekildi. “Gözyaşı Yolu” belgeseli başta Yeşil Yol olmak üzere hidroelektrik santraller, maden ocakları gibi Karadeniz’in doğasını bozacağı tartışılan projelere karşı yöre halkının mücadelesini ve ekolojik tahribatı anlatıyor.

Yönetmenliğini Engin Türkyılmaz’ın yaptığı “Gözyaşı Yolu” belgeselinin Karadeniz’in ekolojik tahribatı konusunda dönemin tarihine tanıklık etmesi amaçlanıyor. Çekimlerine İstanbul’da başlanan belgeselin yolculuğu Trabzon, Rize, Artvin, Gümüşhane ile tamamlandı. Sunay Akın, Uğur Biryol, Timur Danış, Marsis gibi isimlerin yanı sıra yöre halkından ‘’Devlet benim!’’ söylemiyle tanınan Havva Ana’nın da içinde bulunduğu belgeselin fragmanları sosyal medyada büyük beğeni topladı.

“Gözyaşı Yolu”nun yönetmeni Engin Türkyılmaz yaptığı açıklamada, ‘’Denizle bağlantısı kesilen, HES projeleri ile kurutulan vadilerin üzerine derelerin ana kaynaklarının bulunduğu buzul göller seviyesine yol çıkarmak, onları birbirine bağlayarak, denetimsiz, kontrolsüz geçişlere zemin hazırlamak doğayı, yaşamı, kültürü ve mevcut turizmi öldürecektir. Bu sadece bizim değil bütün insanlığın bir yaşam derdi olmalı. Gözyaşı Yolu derdimizin sinemaya taşmış halidir.” dedi.

Fragmanları yayınlanan belgesel özel bir gösterimin ardından birçok festivale katılacak.

İşte Fragmanı

“Gözyaşı Yolu” Belgeselinin Künyesi
Yönetmen: Engin Türkyılmaz
Yardımcı Yönetmen: Efe Zafer Demiral
Sanat Yönetmeni: Tuğçe Üstündağ
Görüntü Yönetmeni: Eren Kırlangıç
Kamera: Harun Demirel
Ses: Onur Ersen
Kurgu-Montaj: Ahmet Akgül
Proje Danışmanı: Ümit Aydoğan

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?