• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

13 Temmuz 2015

YEŞİL YOL’A KARŞI İSTANBUL’DA YÜRÜYÜŞ

İstanbul’da, Karadeniz yaylalarını birleştirecek “Yeşil Yol Projesi”ni protesto etmek için tulum ezgileri eşliğinde Tünel’den Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi.


YeşilYol-İstanbulYürüyüş-3Samsun’dan Artvin’e kadar olan yaylaları birleştirmeyi planlayan “Yeşil Yol Projesi”ne karşı Rize’de kadınların iş makinelerini durdurmasının ardından İstanbul’da destek eylemi yapıldı.

Fırtına İnsiyatifi öncülüğünde Beyoğlu Tünel Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kişi, Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak 2 bin 600 kilometrelik ‘Yeşil Yol Projesini’ protesto etti. Yüzlerce kişi saat 14.00’da Tünel Meydanı’nda biraraya geldi.

Buradan, tulumlar eşliğinde Galatasaray Meydanı’na kadar yürüyen grup sık sık Havva halaya selam, mücadeleye devam, Zafer direnen yaylaların olacak şeklinde slogan attı.

YeşilYol-İstanbulYürüyüş-2Galatasaray Meydanı’nda grup adına basın açıklamasını okuyan Hale Arıkan “Bilindiği gibi yayla koridoru olarak adlandırılan proje, Samsun ili Çarşamba İlçesi’nde başlayıp, doğu-batı yönünde sahile hiç inmeden, 1500-2000 metre yükseltilerden geçecek olan yaklaşık 2 bin 600 kilometre yolyapımı ve iyileştirmesini öngörmektedir. Yapılması planlanan bu yol ile dede yadigarı, tabiat emaneti ve bin yıllık toplumsal tarihin işlendiği taşlarımız, topraklarımız, dağlarımız ve kültürümüz hangi teknik, bilimsel veya ekolojik denge hesaba katılmadan, bir dozer ile yerle bir edilmek istenmektedir dedi. Arıkan sözlerine şöyle devam etti Bizler ‘Yeşil Yol’ adı altında sunulan bu projenin turizm ve hizmet nedeni ile planlanmadığını başta yayla ve meraların ranta ve imara açılmasına neden olacağını ve bölgeyi yol güzergahında bulunan maden yataklarının işletmesi ve nakliyatı faaliyetlerine açık bir hale getireceğini biliyoruz. Yapılması planlanan bu yol ile yaylalar otoban kenarındaki dinlenme tesislerine benzeyecektir. Hayvancılık son bulacak, kapıların kilitlenmediği yayla hayatında huzur ve güvenlik bozulacaktır. Biz fırtınanın çocukları olarak gerek kendi vaadimizde yapılan gerekse diğer illerde yapımı devam eden çalışmaların derhal sonlandırılmasını istiyoruz.” dedi

YeşilYol-İstanbulYürüyüş-4Yapılan basın açıklamasının ardından grup, hep birlikte horon oynayarak eylemi bitirdi.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?