• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YÖRESEL “HOPA BEBEKLERİ” ÜRETİLİYOR

Artvin’in Hopa ilçesinde, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde tığ örücülüğü kursuna katılan 40 kadın, “Amigurumi” adı verilen örgü tekniğiyle yöresel “Hopa bebekleri” üretiyor.


HopaBebeği-2Artvin’in Hopa ilçesinde, Kaymakamlık, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile HopaBelediye Başkanlığının organizasyonuyla 4 ay önce açılan tığ örücülüğü kursuna katılan 40 kadın, “Amigurumi” adı verilen örgü tekniğiyle yöresel “Hopa bebekleri” üretiyor.

Ürettikleri bebeklere atölyelerde diktikleri yöresel kıyafetleri giydiren kursiyerler, her bir satıştan 60 ile 90 lira arasında gelir elde ediyor.

Halk Eğitim Merkezi yetkilileri bu proje ile hem yöre kadınlarını ekonomik hayatın bir parçası haline getirebilmeyi hemde bölge turizmine katkı sağlayacak yöresel figürleri işleyerek, yerli ve yabancı turistlerin ihtiyacı olan hediyelik eşya üretmeyi hedefliyor.

Projeye desek veren Hopa Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri de ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin satın alacakları marka ürününün olmadığını bu nedenlede Hopa bebeğini marka haline getirip ilçeye özgü hediyelik eşya üreterek ev hanımlarının aile bütçelerine katkı sunmak istiyor.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?