• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

18 Aralık 2014

YURTTAŞ KAZIM DİRENDİ VE KAZANDI

Danıştay,Kamuoyunda Yurttaş Kazım olarak bilinen Kazım Delal ve arkadaşlarının Rize İdare Mahkemesinde açtığı davada, mahkemenin iptal kararını onayladı.


yurttaş kazımKamuoyunda Yurttaş Kazım davası olarak bilinen ve maddi destek için ineğini satarak açtığı davalarla bir anda en bilindik davalar arasına giren Salarha vadisi Hes projesinde Danıştay 14. Dairesi, Rize’nin Salarha Vadisi üzerinde yapımı planlanan Ambarlık HES projesi için, Yurttaş Kazım ve arkadaşları tarafından açılan davada, Rize İdare Mahkemesinin verdiği ‘iptal’ kararını onayladı.Danıştay’ın onama kararı ile HES’lerin doğal yaşam alanları ile koruma öncelikli alanlara verdiği geri dönüşümsüz zararlar ile yasalara ve hukuka açıkça aykırılığı bir kez daha ortaya konuldu.

Rize İdare Mahkemesi’nin, Ambarlık HES projesi için verdiği gerekçeli iptal kararında, aynı havzada yapılması planlanan projelerin birbirinden ayrı düşünülemeyeceği; bu tür projelerin yapılması planlanan bölgeler için ‘bütüncül havza planı’ yapılması gerektiği vurgulanmıştı.
Rize’nin, 9 belediye ve 26 köy ile birlikte yaklaşık 350 bin nüfusun içme suyunun sağlandığı Salarha Vadisi üzerindeki Küçükçayır (Andon) Köyü sınırları içerisinde, Ambarlık Elektrik Üretim AŞ tarafından yapımı planlanan, 9, 9 megavat kurulu gücündeki Ambarlık regülatörleri ve HES projesi için, Kazım Delal ve 6 arkadaşı Rize İdare Mahkemesinde dava açmıştı.

İneğini Sattı, Banka Kredisi Çekti

Ambarlık HES projesine karşı yaklaşık 5 yıldır demokratik ve hukuksal mücadelesini sürdüren ve kamuoyunda ‘Yurttaş Kazım’ olarak tanınan 67 yaşındaki Kazım Delal, proje hakkında zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına karşı açmış olduğu ilk davanın masraflarını karşılamak için ahırındaki ineğini satmıştı. Eşi Ayşe Delal ve diğer 6 akrabası ile açtığı davada Rize İdare Mahkemesi, 18. 02. 2011 tarih ve 2009/713 Esas No’lu kararıyla Bakanlığın bu kararını iptal etmişti. 
Kazım Delal, aralarında eşinin de bulunduğu akrabalarıyla birlikte bu kez Bakanlığın, önceki yargılama süreci tamamlanmadan aynı proje için başlatmış olduğu ÇED süreci sonucunda, aynı proje için verilen ‘ÇED Olumlu Raporu’na karşı da Rize İdare Mahkemesinde ‘İptal’ davası açtı. Delal, bu davanın masraflarını karşılamak için ise bankada kredi kullanmıştı

Share
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?