• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

YUSUFELİ BARAJININ %38’İ TAMAMLANDI

Dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin En Yüksek Barajında Yüzde 38 Seviyesine Ulaşıldı. Yusufeli Barajı 270 Metre Yüksekliğiyle Türkiye’nin En Uzun Gökdelenlerini Bile Geride Bırakacak.


YusufeliBarajı-2Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı ve HES inşaatında fiziki gerçekleşme yüzde 38 seviyesine ulaştı.

Tamamlandığında kendi sınıfında temelden 270 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun gökdelenlerini bile geride bırakacak olan baraj, dünyanın 3’üncü, Türkiye’nin ise en yüksek barajı olacak.

Bakan Eroğlu: “Barajı En Kısa Zamanda Tamamlayacağız”

Çoruh Nehri üzerinde inşa edilecek 270 metre yüksekliğindeki Yusufeli Barajı’nın Türkiye’nin en yüksek barajı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Barajın bitiş tarihini 2019 yılı yerine, 2018 yılına çektik ve barajı en kısa zamanda tamamlayacağız” diye konuştu.
2,2 milyar m3 suyun depolanacağı Yusufeli Barajı’nda gövde yapımı için 2,9 milyon m3 beton kullanılacak. Barajın inşaatında kullanılacak malzemelerle 150 m2 büyüklüğünde 45 bin konutun inşası mümkün olacak.

YusufeliBarajı-4Ekonomiye Yılda 350 Milyon TL Katkı

Öz kaynaklar ve Türk mühendisleri tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı, milli ekonomiye yılda 350 milyon TL katkı sağlayacak. Barajın inşa süresi boyunca ortalama 1000 kişiye istihdam imkanı sağlanıyor.

Yusufeli Barajı ve HES, Yılda 1,827 Milyar Kilowatt.Saat Elektrik Üretecek

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Yusufeli Barajı’nda 540 MW kurulu gücündeki hidroelektrik santralin devreye girmesiyle yılda 1 milyar 827 milyon kiloWatt.saat elektrik üretimi gerçekleştirileceğini ifade ederek “Baraj ürettiği elektrik ile yaklaşık 650 bin nüfuslu bir şehrin ihtiyacını karşılayabilecek ve kendini 7 senede amorti edecek ” dedi.

YusufeliBarajı-3“Türkiye’de Enerji Talebi Sürekli Olarak Artıyor”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bugüne kadar Çoruh Nehri üzerinde TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik Barajı ve HES, Borçka Barajı ve HES ile Deriner Barajı ve HES’i inşa ettiklerini ifade ederek, bu barajların ürettikleri enerji ile ülke ekonomisine ciddi katkılar yaptığını söyledi. Ayrıca, bu barajların yıllık toplam enerji üretim kapasitesi 3,6 milyar kiloWatt.saat, ekonomiye yıllık katkıları ise 700 milyon TL’yi buluyor.

Türkiye’de enerji talebinin sürekli arttığını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Artan enerji talebini karşılamak için enerji ithalatı yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da milli ekonomimizde ciddi baskı oluşturuyor. Yerli ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olan hidroelektrik santrallerini bu yüzden yapmak zorundayız. Bu bir zarurettir” diye konuştu.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?