• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ZAMAN KARADENİZ’İN ALEYHİNE İŞLİYOR

Karadeniz’in bir yandan turizm faaliyetleri ile kendine yeni ekonomik alanlar yaratmaya çalışırken bir diğer yandan çarpık kentleşme ile bilinçsiz büyümeye devam ediyor.


DSC_0254

Patikaa.com / Analiz Haber


Türkiye’nin incisi denince akla gelen ilk yerlerden biri olan Karadeniz dünyanın sayılı doğal bitki örtüsüne sahip yapısı ile cennet diye tabir edilen bir bölge. Dereleri, yaylaları, doğal gölleri, uzun sahil şeridi, yeşilin her tonu ile doğal yaşamın en farklı örneklerini içinde barındıran bir yer Karadeniz. Bütün bunların yanında öyle bir olumsuzluk var ki bazen tüm bu saydığımız güzellikleri alıp götürüyor. Karadeniz’in kanayan yarası “Çarpık kentleşme”

Doğal Yaşam Mücadelesi ve Çarpık Kentleşme

Son yıllarda küresel enerji politikalarının yansıması ile yaşadığı doğal yaşam mücadelesinde karşılaştığı güçlükleri yenmede bütün olmakta zorlanan Karadeniz çarpık kentleşme konusunda da her şehirde kendi çirkinliğini büyüten şehirler konumunda diyebiliriz. Artvin’den Sinop’a uzanan sahil şeridi ve iç kesimlerde kentlerin en büyük sorunu plansız yerleşim ve şehir bilinçsizliği.

Arazi Yapısı Bahane Değil

Arazi yapısının engebeli olması, şehir planlamada düz arazı bulamama nedenleri ile açıklanmaya çalışılan kentleşme sorunu buna cevap olmakta yetersiz kalıyor. Dar bir sahil şeridi üzerine kurulan birçok Karadeniz kenti çarpık yerleşimi ve giderek daralan plansız arazi ile daha kötüye gidiyor.

Ordu_sahil_yolu-980x500Dolgu Şehir Karadeniz

Dik yamaçların dibinde kurulan Karadeniz kentleri, günlük politikaların kurbanı olarak yine kaderine teslim. Kent alanları yaratma çabası ile kendi doğal güzelliklerinin içinden alınan hafriyat ve dolgu malzemeleri ile hem doğal güzelliğine zarar verirken, kendi yarattığı yapay duvarlarla kentlerin denizlerle olan bağını da koparıyor. Tüm bu olumsuzluklar içinde bir çıkar yol arayan Karadeniz’de umutlar turizme bağlanırken, çarpık kentleşme ve doğal yaşamdan giderek uzaklaşan yapılarla bu hedefine kendi elleri ile darbe vuruyor.

Bakımsız Binalar

Çarpık kentleşmenin yanı sıra var olan yerleşim alanlarının doğal yapı ile bütünleşmeyen şekil ve durumları var olan handikaplara eklenince durum daha da vahim oluyor. Karadeniz boyunca herkesin gözünün önünde büyüyen bakımsız binalar, hatta sıvasız boyasız evler Karadeniz’in o şirin ve otantik yapısına kendi elleriyle vurulan bir darbe gibi duruyor.

Oy kaygısı Etkili

Tüm Türkiye’nin ortak sorunu olan çarpık kentleşmede Karadeniz’in sorunu genelin dışında değil. Günü kurtarma politikaları, oy kaygısı ve bilinçsiz kent yöneticileri, merkezi hükumet ile yerel yöneticilerin uyumsuz çalışmaları… Ekonomik sıkıntı bahaneleri arkasına saklanan yöre sakinleri ve çirkinlikle büyüyen bir Karadeniz ise konunun özeti.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?