• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ZİLKALE’DE TULUMUN EZGİLERİ YANKILANIYOR

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki tarihi Zilkale’de tulumun ezgileriyle doğa ile iç içe bir gün geçirmeye ne dersiniz?


Haftanın ortasındayız. Kimisi işinde stresli gün geçiriyor. Kimisi evinde güncel hayatını geçiriyor. Hem iş stresinden hem de günlük hayatın sıkıcılığından bir an olsun ayrılmanın en güzel yollarından biridir Müzik.

Hele bu müzik kültürel bir anlam ifade ediyorsa.

Tulum Karadeniz müziğinin vazgeçilmezidir. Tulumun ezgileri beraberinde doğal güzelliklerle buluşursa ortaya keyfine doyulmayacak güzellikler çıkarıyor.

Fırtına Vadisi dünyada korunma altında olan 200 vadiden bir tanesi. Bu vadi boyunca dünyaya nam salmış yaylalar var. Bunlarında başında Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası geliyor elbet; ancak Çat Vadisi üzerinde bulunan yaylalar ve tarihi yerler yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor.

Bunların başında tarihi Zilkale geliyor. Çamlıhemşin ilçesinden 12 km uzaklıkta bulunan yeşilin bin bir tonunu içinde barındıran doğal güzellikler arasında ihtişamı ile hitap etmesi bölgeye gelen doğaseverlerin adeta esin kaynağı oluyor.

İşte tarihi Zilkale’ye gidenleri bir güzellik daha karşılıyor. Zilkale’de bulunan Kale Dibi Cafe adlı işletmenin sahibi Ahmet Yıldız gelen doğaseverlere hem hizmet açısından kaliteyi sunuyor hem de böğe kültürünü en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyor.

Bunun en güzel aracını da Tulum olarak görüyor. Gelen misafirlerini Tulumun ezgileri ile karşılayan Yıldız, Karadeniz türküleri ile hoş dakikaların geçirilmesine vesile oluyor.

Yıldız’ın çaldığı tuluma çocukları ve yeğenleri de güzel sesleriyle de eşlik edince ortaya tadından doyulmaz güzellikler ortaya çıkıyor.

Haber: Mustafa Özyanık / sondakikarize.com

Share
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?