• “DOĞU KARADENİZ KUŞLARI” KİTAP OLDU
  • KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARKI TANITIM FİLMİ
  • EFSANE TÜRKÜ HAYDE’Yİ “DOĞA İÇİN ÇAL”DILAR
  • KARADENİZ’İN EN İYİ 10 TARİHİ YERİ

logo

ZİRAAT BANKASI’DA ‘KARADENİZ’ DEDİ!

Reklam firmaların son zamanlardaki gözdesi Karadeniz bölgesi bu kez Türkiye’nin en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası’na konu oldu.


ZiraatBankası-LikepaTürkiye’de hemen hemen her alanda gündemi belirleyen Karadeniz bölgesi, reklam firmalarının da adeta gözdesi. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli markaları Karadeniz üzerinden ürünlerini tanıtmaya devam ediyor.

Türkiye’nin en büyük kamu bankası olan Ziraat Bankası’nın yeni reklamıda Karadeniz’e dair oldu. Bölgenin son zamanlardaki gözde ürünü Likapa’yı konu alan reklam filmi 7 den 700 e herkesin ilgi odağı oldu ve sosyal medyayı adeta salladı.

Arjantinli yönetmen Lemonson’un çektiği ve bir dakika 30 saniye süren reklam filminde yörede tanınan Tiyatro oyuncuları da rol aldı. Özellikle Tahsin karakterini canlandıran ve aslen Rize Pazarlı olan Bayram Birben büyük beğeni topladı.

Ziraat Bankasının paylaşım rekorları kıran ve herkesin beğeniyle bahsettiği reklamda amaç ise yörede bulunan diğer adı ile Yaban Mersini Likapa’nın tanıtımı da yapılmış oldu.

Peki, Likapa Nedir ?

Likapa (Yaban mersini) , veya ayı üzümü fundagiller (Ericaceae) familyasından ılıman iklimlere adapte olmuş bir üzümsü meyve türü. Anavatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü vardır.
Genel olarak Kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky Dağları ve Türkiye’de, Karadeniz Bölgesi bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlık bölgelerinde yabani formda değişik tipleri bulunmaktadır.

Yaban mersini özellikle 1906 yılında Amerika’da başlatılan ıslah çalışmaları sonucu doğadaki yabani formlarına göre kültüre alınan çeşitlerin, özellikleri (meyve iriliği, tadı, olgunluğu vs.) daha üstün niteliklere sahip olduğu görülmüştür.

Ardahan’da Mosi, Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba, Karakavuz’da Çalıçileği, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen ilçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsvi, Mahabak, Mesi; Giresun’da Çalı Çiçeği, Ordu’da Cırtlık Çileği, Yozgat’ta Köpek Üzümü, diğer bölgelerde ise Ayı Üzümü, Çay Üzümü veya Çoban Üzümü olarak isimlendirilen ve literatürümüze Yaban Mersini olarak giren bu üzümsü meyve puslu veya parlak mavi rengi ile Mavi Altın (blue gold) olarak nitelendirilmektedir. Sağlık meyvesi olarak tanınmaktadır.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?